Yazı Detayı
08 Eylül 2019 - Pazar 13:43
 
YENİ EĞİTİM YILIMIZ HAYIRLI OLSUN
VEHBİ YAHŞİ
 
 

Türkiye de 1950’li yılların başlarına kadar ortaöğretim okullarına öğrenciler mahalli yerleştirme ile sınavsız olarak girerlerdi. İlk defa bu yıllarda yabancı dille eğitim yapan Maarif Kolejleri adı altında sınavla öğrenci alan okullar açılmaya başlandı. Süreç 2000 li yılların ilk yıllarına kadar sınavla öğrenci alan Anadolu, Fen, Anadolu İmam Hatip, Anadolu Meslek, Sosyal Bilimler ve Öğretmen Lisesi gibi başka tür okulların açılması ile devam etti ve sistemde mahalli yerleştirme ile sınavsız öğrenci alan sadece Genel Liseler kalmış oldu.

Genel Liselerin tamamı da 2013 yılına kadar sınavla öğrenci alan Anadolu Liselerine dönüştürülerek böylece sistemde sınavsız öğrenci alan okullar kalmamış oldu. Sonuçta ortaöğretim sistemimiz, 1950’li yılların başlarına kadar sınavsız ve bu yıllardan 2013 yılına kadar da sistemdeki bazı okulları sınavsız, bazıları da sınavla öğrenci alan olmak üzere karma bir yapıya sahip iken 2013 yılından sonrada tamamen sınavlı bir yapıya dönüşmüş oldu.

2017 yılında Cumhurbaşkanımızın ‘’Ortaöğretimde öğrenciler liselere, sınavsız olarak mahalli yerleştirme ile yerleşsin, öğrencilerimiz bu sınav maratonundan kurtulsun, sınav öğrencilerimizin yaşam biçimi olmasın, ortaöğretimde sınavsız sistem bulunsun ’’ şeklindeki haklı ve doğru önerileri ile sistemin gelinen son şekline de böylece son verilmiş oldu. Bakanlık bu öneriler doğrultusunda sınavsız sisteme geçtik diyerek farkında olmadan aslında daha önceki sınavlı ve sınavsız öğrenci yerleştirme şeklindeki karma sisteme dönmüş oldu. Çünkü sistemi sınavla öğrenci alan nitelikli ve proje okulları ve sınavsız olarak mahalli yerleştirme ile öğrenci alan okullar olmak üzere iki bölümden oluşturmuştu. Bu ise önceki karma sistemin ta kendisi idi. Artık bu sürecin nasıl devam edeceğini bilmekteyiz.

Şöyle ki, zamanla bu karma sistemdeki sınavsız öğrenci alan okullar, sınavla öğrenci alan okullar haline dönüşecek ve sistem 2013’de ulaştığımız tamamen sınavlı sistem halini alacaktır. İşte eğer önceki karma sisteme döndüğümüzü fark edemez isek bu noktaya geldiğimizde fark etmiş olacağız ve ortaöğretimde yeni sisteme geçtik diye eskiye gidip geldiğimizi ve boşuna zaman kaybettiğimizi görmüş olacağız.

Bu durumda işin doğrusu ya bir an önce ortaöğretimde tamamen sınavsız sistemi bulup bu sisteme geçmek olmalıdır ya da bu sistem bulunamıyorsa veya bulunana kadar 2017’de terk ettiğimiz tamamen sınavlı sisteme dönmek olmalıdır. Çünkü eğer dönmezsek süreç zaten bizi o noktaya getirecektir. Fakat biz gelmeyip, süreç getirdiği için boşuna zaman kaybetmiş olacağız. Eğitimde ideal olan, öğrencilere eşit imkânlar ve fırsatlar sunarak sonraki süreçte de öğrenciler arasında başarılıyı ve başarısızı tespit ederek adaleti sağlamaktır.

İşte tamamen sınavsız sistem bu ideali gerçekleştiren sistemdir. Fakat bu sistem bulunamıyorsa veya bulunana kadar 2017’de terk ettiğimiz tamamen sınavlı sisteme dönmemiz gerekir. Çünkü bu sistem öğrenciye eşit imkânlar ve fırsatlar sunmasa da öğrenciler arasında başarılıyı ve başarısızı tespit etmede hiç olmasa adaleti sağlamaktadır. Eğer ortaöğretimde bu karma sisteme devam edersek, öğrencilere eşit imkânlar ve fırsatlar sunamayacağımız gibi, öğrenciler arasında başarılıyı ve başarısızı tespit etmede adaleti de sağlayamamış olacağız.

 
Etiketler: YENİ, EĞİTİM, YILIMIZ, HAYIRLI, OLSUN, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı