Yazı Detayı
16 Eylül 2019 - Pazartesi 15:31
 
YENİ BİR İTTİFAK MI KURULUYOR?
ADALET BORA
adaletbora@gmail.com
 
 

HDP ve Saadet Partisi il başkanlarının CHP il başkanı Canan Kaftancıoğlu'nu ard arda  ziyaret ziyaret etmesi İYİ Parti'nin olmadığı yeni bir ittifak mı kuruluyor sorusunu akıllara getirdi?!
Saadet Partisi İl Başkanı Dr. Abdullah Sevim ve il yöneticileri,CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nu makamında ziyaret ederek bir süre görüştüler.. Saadet'in ziyaretinden sonra HDP İstanbul İl Eş Başkanı Esengül Demir ve parti yöneticileri de Kaftancıoğlu’nu makamında ziyaret ettiler. CHP istanbul il başkanlığı bu ziyaretleri ardı ardına paylaşarak kamuoyuna duyurdu..
Bu ard arda yapılan iki ziyaret siyaset gündeminde Saadet- CHP ve HDP'nin bundan sonraki süreçte de gerek dirsek teması gerekse başka bir adlandırma ile siyasi birlikteliklerine devam edeceklerinin sinyali olarak yorumlanıyor.. Hatırlanacağı gibi, İstanbul seçimlerinden sonra HDP açık ve net bir şekilde Ekrem İmamoğlu'nun ve CHP'nin seçimi kazanmasını kendi başarıları olarak lanse etmiş ve buna karşılık CHP ve Kılıçdaroğlu sesini çıkarmamamıştı..Saadet Partisi de İmamoğlu'nun seçilmesinden büyük memnuniyet duymuş ve açık ve net belirtmesede 31 Mart seçimlerinde 103 bin oy alan adayı, tekrarlanan seçimde 47 bin oyda kalmıştı. İşte bu sonuç nedeniyle siyasetin temel yorumunda ortaya çıkan sonuç;  Haziran seçimlerinde Saadet Partisi Seçmeninin desteğini İmamoğlu'na yönlendirmesi ve bunu da CHP'ye kulaktan kulağa duyurması olarak yorumlanmıştı..
İşte bütün bu gelişmeler  olası bir erken seçimde İYİ Parti ile yolları ayırma niyetinde olan CHP, alternatif olarak SP ve  HDP ile yoluna devam ederek üçlü ittifak çalışmalarına şimdiden zemin hazırlamış oluyor. Buna ÖDP ve diğer küçük partilerde eklenirse İYİ Partiye ihtiyaç duyulmayacağı senaryosunu da gözden kaçırmamak gerekiyor..
Tabi burada merak edilen ve basına yansımayan bölüm ise; Kaftancıoğlu'nu ziyaret eden HDP ve SP'nin il başkanları CHP il binasında üçlü bir görüşme yapıp yapmadıkları. 
Varsa böyle bir görüşme ki- büyük bir olasılık dahilinde- İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in nasıl bir tepki göstereceği de merak edilenler arasında. Çünkü, Akşener CHP ile yaptığı ittifakın yanısıra Kaftancıoğlu'nun dava sürecinde de tam destek vermişti..

 
Etiketler: YENİ, BİR, İTTİFAK, MI, KURULUYOR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı