Yazı Detayı
01 Şubat 2020 - Cumartesi 00:42
 
SINIFTA KALMAK..
VEHBİ YAHŞİ
 
 

Eğitimde doğru sistem, başarısızlığı en aza indiren sistemdir. Eski yıllarda bu sistem, öğrenciye başarısız olduğu her sınıfta sınıf tekrarı yaptırmak dolayısı ile başarısız olduğu okul türünde okulu bitirmeye mecbur etmek şeklinde idi.

Sonradan bu durumun bir okul türünde başarısız olan öğrenciyi başarılı olması için zorlamak anlamına geldiği, zorlama ile başarının artmadığı, aynı zamanda da sınıf tekrar eden öğrencinin yaşça sınıfındaki öğrencilerden büyük olması sebebi ile uyumsuzluk içerisine girdiği dolayısı ile sınıf içi disiplini bozduğu ve sonuçta sınıf tekrar eden öğrencinin sınıf tekrarı yapmasının ne kendisine ne de bulunduğu sınıfa bir faydası olmadığı görüldü.

Bu sebeple daha sonra ki yıllarda sınıf tekrar etmenin her sınıfta olmaması gerektiğine karar verilerek bir okul sürecinde bir kez sınıf tekrarı hakkı getirilerek sınıf tekrarı sınırlandırılmış oldu. Çünkü Başarı, öğrenciyi başarısız olduğu bir okul türünde başarılı olması için zorlama ile değil, öğrencinin ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda bir okul türünde eğitim görmesi ile gelmekte idi.

Bakanlık nasıl ki sınavsız sisteme geçiyoruz diye eski sistem olan, liselerin bir kısmının sınavlı bir kısmının da sınavsız olduğu karma sisteme tekrar geçtiği gibi, bu seferde öğrencinin başarısının artırılması için yine eski bir modelimiz olan her sınıfta sınıf tekrar etme modelini önümüzdeki eğitim yılında tekrar geri getireceğini geçtiğimiz yılın son aylarında ilan etti.

Bakanlığımız artık eğitimde her yeni sistem arayışında eskiden uygulanan ve daha da başarılı olabilmemiz açısından bir faydasını görmediğimiz için terk ettiğimiz bu sistemlere yeni adlar altında dönmeyi bırakması gerekir.

O halde eğitimde başarının artması için, öğrencilerin ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda eğitim almasının gerektiği artık bilindiğine göre, aradığımız yeni sistemi de bu temel üzerinde bina etmemiz gerekir.

Bunu yaparken de eski uygulamaların tersine hareket etmek aradığımız sistemi bulmamızda faydası olabilir. Şöyle ki, öğrenciyi başarısız olduğu bir alanda başarılı olabilmesi için zorlama anlamına gelen sınıf tekrarı yerine tam tersi olarak öğrencinin başarısız olduğu alanı değiştirmek, öğrencinin ilgili, istek ve yetenekli olduğu alanı tespit etmede doğru bir metot gibi gözükmektedir.

Böylece eğitimde başarısız olunan alanı tekrar etme yerine bu alanı değiştirmek yeni bir model olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda ortaöğretimde aradığımız sınavsız sistemi de bulmuş oluruz. Çünkü öğrencinin başarısız olduğu alanının değiştirilmesi eninde sonunda onun ilgi ve yeteneklerinin olduğu alanın bulunmasını sağlayacağından bu iş için sınav yapmaya da gerek kalmayacaktır.

 
Etiketler: SINIFTA, KALMAK..,
Yorumlar
Haber Yazılımı