Yusuf Kaplan: 'Virüs dünyanın sonunu getirecek ve sonra'
Haber
05 Nisan 2020 - Pazar 13:28
 
Yusuf Kaplan: 'Virüs dünyanın sonunu getirecek ve sonra'
GÜNCEL Haberi
Yusuf Kaplan: 'Virüs dünyanın sonunu getirecek ve sonra'

Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan "Virüs bildiğimiz dünyanın sonunu getirecek, yeni dünyada İslam ve Müslümanlar kilit rol oynayacak" dedi..

Kaplan, koronavirüs salgınının “bir anda zulümlerin durmasına yol açtığını” söyledi

Yeni Şafak yazarlarından Yusuf Kaplan, yeni tip koronavirüs salgını dolayısıyla bilinen dünyanın sonunun geleceğini, yeni kurulacak dünyada İslam’ın kilit rol oynayacağını söyledi. Yusuf Kaplan “Yeni bir dünya kurulacak, burada İslam kilit rol oynayacak” başlıklı köşe yazısında salgından önce dünyanın cehenneme döndüğü yorumunu yaparken şunları söyledi:

İnsan ya umursamıyordu ya da öyle bir dünya kurulmuştu ki, duyargaları yok edilmiş, zihnî, epistemik kölelere dönüştürülmüş, kurulan dromokratik hız, haz ve ayartı düzeni, insanın duyma ve düşünme meleklerini iptal ederek bütün insanlığı yalana teslim etmişti.

Yazısına salgınla beraber dünyada insanların evlerine kapandığını söyleyerek devam eden Kaplan, “Dünyayı ölümle tehdit eden virüs, bir anda zulümlerin durmasına yol açtı, öncelikle” diye yazdı.

Kaplan, şöyle devam etti:

Sonra, insanların bütün dünyada evlerine kapanmaları, kapanmak zorunda kalmaları, tabiî gibi görünen özgürlüklerini yitirmelerine neden oldu bir anda.

Virüs, bildiğimiz dünyanın sonunu getirecek. Dün işlenen cinayetlerin sorgulanmasına, dünyayı cehenneme çevirenlerden işledikleri cinayetlerin hesabının sorulmasına, daha insanca, daha yaşanabilir bir dünyanın kurulmasına kapı aralayacak...

Bu süreçte en büyük rolü İslâm ve Müslümanlar oynayacak.

En büyük saldırıya, zulme uğrayanlar ama en çok direnenler onlar çünkü.

Haksız, zorba, ruhsuz kapitalist sisteme, sömürü düzenine en fazla direnenler, Japonlar, Çinliler, Hintliler gibi teslim bayrağı çekmek yerine direnmeyi, çileyi, hak uğruna, hakikat uğruna, haysiyetlerini korumak uğruna emperyalistlere direnenler Müslümanlar.

Dahası Hıristiyanlar, Yahudiler gibi kurucu kaynaklarını yitirmeyenler, paçavraya çevirmeyenler, kaynaklarını koruma konusunda hassasiyet gösterenler de Müslümanlar.

Hayır gibi görünende şer olabileceği, şer gibi görünende hayır olabileceği İlâhî yasası, Müslümanların her hal ve şartta diri, canlı kalmalarına, yıkılmamalarına, toparlanıp ayağa kalkmalarına, her şeye silbaştan yeniden başlamalarına imkân tanıyan inanılmaz bir güç kaynağı.

Virüs sonrası dünyanın kurulmasında önümüz açılıyor, yeniden Müslümanlaşmak, İslâm’ı nasıl rencide ettiğimizi, İslâm’ın bütün insanlık için nasıl bir nimet olduğunu idrak ederek çok iyi hazırlanmak zorundayız.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yusuf, Kaplan:, 'Virüs, dünyanın, sonunu, getirecek, ve, sonra',
Yorumlar
Haber Yazılımı