Haber Detayı
26 Mayıs 2020 - Salı 22:29
 
Yasağın ve bayramın son gününde neler yaşandı?
İLÇELER Haberi
Yasağın ve bayramın son gününde neler yaşandı?

ADALET BORA/ Özel Haber- Coronavirüs salgını nedeniyle Türkiye ve tüm islam alemi ilk kez bir bayramı sokağa çıkmadan, yüz yüze bayramlaşmadan geçirdi.. Bende bir gazeteci olarak bu salgının ülkemizde başladığı ilk günden itibaren hem bu kentin hem bölgemizin nabzını tutmak ve sizler evde kalırken sizleri kentten, sokaktan, dışarıdaki gelişmelerden haberdar etmek için tüm riskleri göze alarak görev  ve sorumluluğumuzun gereğini yerine getirerek hep haberin içinde yer almaya özen gösterdim. Ama bugüne kadar yaşadıklarımdan farklı olarak bir bayramı sessizce ve evlerinden çıkmadan yaşayan bir kentin hüzünle geçirdiğine tanıklık etmek ve  sokakları bayramsız gezmek ve haberi bayram şenliği olmayan karelerle paylaşmak zorunda kalmanın bir haberci için hiç de kolay olmadığını belirtmeliyim.. 
HERKES BÜYÜK UYUM GÖSTERDİ
Salgının başlamasından bu yana süreci çok iyi bir şekilde kontrollü olarak geçiren ve dünyayı esir alan salgında aldığı tedbirler ve önemli kısıtlamalarla ve sağlık alanındaki başarısıyla tüm dünyanın takdirini toplayan Türkiye, bu kapsamda 3 günlük bayram tatilini sokağa çıkma yasağıyla birleştirerek hem salgının yayılmasını hem de gelinen başarılı noktada geriye gitmemek için bu kararı alırken vatandaşlarda en iyi şekilde karara uyum sağlayarak bayramı evlerinde geçirdiler..
Bugün hem bayramın son günüydü hem de sokağa çıkma yasağının son günüydü. Bu gece sona erecek olan sokağa çıkma yasağıyla birlikte vatandaşlar dört günün ardında hafta içi yine yeni normal döneme dönecekler.. 
İşte bizde bayramın son günü nedeniyle Gebze'de insanların olmadığı bayram kentini sizin için görüntüledik.. Tam bir uyumun sağlandığı ve Gebzelilerin yasağa eksiksiz uyduğu bayram yasağında kentin tüm cadde ve sokakları ilk kez bir bayramda bu kadar yalnız ve bu kadar hüzünlüydü. Parklar, bahçeler, yollar, caddeler, mekanlar hepsi derin bir sessizliğe bürünmüştü. Elbette bu hüznün en derin tarafı bayramdan kaynaklanıyordu. Kentlerin en renkli olduğu zamanlardır bayramlar. Ve işte ilk kez bir bayramı insansız, çocukların cıvıltısı ve gülümsemeleri olmadan, soğuk ve sessiz bir yalnızlıkta geçiriyordu. Mustafa Paşa Cami mahsun mahsun bakarken, caminin avlusundaki kedilerin sessizliği ve mazlumluğu bile o kadar yaralayıcı ve keder vericiydi ki, güvercinlerin kanat çırpışı olmasa oturup ağlanılacak bir yalnızlık ve suskunluk insanın dört bir yanını sarıyordu.. 
Bayramların neşesinden uzak kalmış bir kentin sessizliğini daha arkamızda bırakırken bunun son sessiz ve evde kalarak kutladığımız bayram olması dileğimizi gökkubeye bıraktık. 

Bu kötü günler elbette geçecek ancak yine başka canların yanmaması için alınan bu tedbirlerin, katlanılan bunca sıkıntının refaha ve huzura erişmesi için yarın hepimizin sosyal mesafeye dikkat ederek, maskelerimizi takarak ve yine mümkün olduğunca dışarıda az zaman geçirerek evlere dönülmesi gerektiğini de unutmamalıyız.
Çünkü henüz hiç bir şey bitmiş değil. Yeni normalleşme dönemi hepimizin sunacağı katkıyla ve biraz daha kendimizden fedakarlık ederek sosyal bulaşıya dahil olmadan bu süreci atlatmakla mümkündür. Diliyor ve umuyorum ki, bugün bizi hüzünlendiren kent sessizliği yarın hınca hınç dolup ve mesafeler hiçe sayılarak yine tehlike saçar bir durum ve manzara oluşturmaz..
Unutmayın ki, virüsün etkisi azaldı  ama halen aramızda dolaşıyor ve kendine fırsat arıyor bulaşmak için. Lütfen o fırsatı vermeyin, verdirmeyin! 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yasağın, ve, bayramın, son, gününde, neler, yaşandı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı