Haber Detayı
31 Mayıs 2020 - Pazar 22:48
 
Yasağın son gününde Dilovasındaydık
İLÇELER Haberi
Yasağın son gününde Dilovasındaydık

ADALET BORA/ Özel Haber- Pandemi sürecinden bu yana sahada olan bir gazeteci olarak hem ilçelerden hem kentlerin genel durumlarından sizi habersiz bırakmamak adına kısıtlamaların olduğu günler dahil kentlerin nabzını tuttuk. İnsanların bu sıkıntıl ve zorlu günlerde yasaklara uyum konusunda yerinde gezerek, görerek, bizzat dahil olarak gözlemlerimizi ve gördüklerimizi ve belgelediklerimizi paylaştık. Yeni normalleşme dönemi öncesi sokağa çıkma yasağının son gününde Dilovasını gezdik.Genel Durum ve yasağa uyum konusundaki başarılı tutumlarını resimledik, kayda geçtik..
Dilovasını bu sıkıntılı günlerde yalnız bırakmayan ve sürekli sahada olan Ak Parti Dilovası İlçe başkanı Akbulut'la karşılaştık ve sohbet ettik..
Coronavirüs tedbirleri kapsamında Mart’tan bu yana alınan tedbirlerin en önemlisi sokağa çıkma kısıtlaması halkın deyimiyle sokağa çıkma yasağı oldu.. Mart’tan bu yana resmi ve dini bayramlarda dahil edilerek iki ve dört günlük sokağa çıkma yasağakları uygulandı. Yeni normalleşme döneminin başlayacağı 1 Haziran öncesindeki son yasak uygulamasını Dilovasından takip ettik..
OSMAN BAŞKAN DİLOVASINI YALNIZ BIRAKMIYOR
Dilovasının yasak uyumunu fotoğraflarken ve kayda geçerken Dilovası Ak Parti İlçe Başkanı Osman Akbulut başkanla karşılaştık.. Trafiğin ve kimsenin olmadığı ana caddede keyifli bir sohbet yaptık. Görevinin başındaydi Osman Başkan ve 65 yaşüstü vatandaşların izin günü olması nedeniyle onlarla yakından ilgilenip bir ihtiyaçlarının olup olmadığıyla bizzat kendisi ilgileniyordu.. Doğrusu bu çok sürpriz oldu. Başkan Akbulut’a genel durumu sordum; Dilovasında her şey çok olumlu ve tüm vatandaşlarımız kurallara bugüne kadar hiçbir zorluk çıkarmadan uydular. Bizde Ak Parti olarak her zaman olduğu gibi bu sıkıntılı dönemde de yanlarında olmaya ve sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Vatandaşlarımızı hiç yalnız bırakmadık onlar da bizleri bu süreçte gösterdikleri sabır ve anlayışla mahcup etmediler. Onun için tüm Dilovası halkına içtenlikle teşekkür ediyorum. İnşallah yeni normalleşme dönemi ülkemiz ve tüm vatandaşlarımız için hayırlı olur’ diyerek güzel temennilerini de iletti. Bizde başkan Akbulut’a yeni normalleşme döneminde sağlık ve afiyet dileyerek ayrıldık
DİLOVASI ALKIŞI HAKKETTİ
Pandemi sürecinden bu yana kentlerin sokağa çıkma yasağındaki durumlarıyla ilgili sizlere mümkün olduğunca haberdar etmeye çalıştık. Bu süreçte hep sahada olan bir gazeteci olarak bölgemiz ilçelerindeki durum ve sokağa çıkma yasağına olan uyumlarını sizlerle paylaştım. Ama en az sizin kadar benim de merak ettiğim ilçelerden biri de Dilovasıydı.. Evet, işte normalleşmeden önceki son sokağa çıkma yasağında Dilovasını gezdik. Bugün 65 yaşüstü büyüklerimizinde izin günleri olduğu için onlarla sohbet ettik.
Dilovası sokağa çıkma yasağı konusunda gerçekten tam uyum gösteriyor. Herkes evindeydi. 65 yaşüstü amca ve teyzeler dışında kimse sokakta yoktu. İşin ciddiyetini önemseyen Dilovası halkı bence kocaman bir alkışı hak ediyor. Doğrusu bu kadarını hiç beklemediğimi de itiraf etmeliyim. Doğu insanımızın sabırsızlığı ve biraz da dışarıda olmanın fazlaca alkışanlığını göz önüne aldığımızda bu sonucu görmeyi ummuyordum. Ara sokaklara kadar her yerini gezdim Dilovasının. Şehir Merkezine belki çıkmazlar ama ara sokak ve caddelere kesin çıkıp bir hava almışlardır diye düşündüm. Hayır. Hepsi evlerinde ve balkonlarındaydı ve yasağa kusursuz bir şekilde uymuşlardı..
Hacı amcalarla konuştuk.. Yokuşu ağır ağır çıkıyorlardı. Dışarıda olmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade ederken hepsinin ortak sızısı ‘ah dizlerdeki o ağrı ve sızılar’dı.. Her şeye bir çare bulunmuştu lakin bu nasıl bir Tıp’sa o ağrı ve sızılara henüz ilaç bulunmamıştı..
Hepsi güler yüzlü, hepsi candan amca ve teyzeler.. İnsanlığımızı bir keza daha tazeledik onlar sayesinde.. Ve onlar ağır ağır çıkarken yokuşları biz de Dilovasına veda ettik normalleşmeden öncesi son sokağa çıkma yasağında..
Dilovası bu haliyle gerçekten umut vericiydi. Ve gerçekten bir kez daha belirtmeliyim ki alkışı hak eden ilçelerden biri oldu.. Diliyor ve umuyoruz ki bu son sokağa çıkma yasağı olsun ve yeni normalleşme döneminde pandemi hızlı bir şekilde aramızdan geçip gider..

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yasağın, son, gününde, Dilovasındaydık,
Yorumlar
Haber Yazılımı