Vali Yavuz'dan sürpriz halkevi kararı
Haber
26 Kasım 2020 - Perşembe 20:23
 
Vali Yavuz'dan sürpriz halkevi kararı
İLÇELER Haberi
Vali Yavuz'dan sürpriz halkevi kararı

Kocaeli- İzmit'te yıllardır atıl durumda olan ve harabeye dönen Halkevi için Vali Yavuz kararını verdi..
Kocaeli Valisi Seddar Yavuz bugün beraberindeki ilgili kurum ve kuruluşların yöneticileri ve konuyla ilgili teknik personelinde katılımıyla İzmit Halk Eğitim Merkezi olarak kullanılan Kamuoyunda Halkevi olarak bilinen binada incelemelerde bulunduktan sonra yapılan toplantının ardından Valilikçe Restorasyon ve ihale kararı alındı.

Konuyla ilgili Valilikten yapılan açıklama şöyle; 
 Vali Seddar Yavuz bugün beraberindeki ilgili kurum ve kuruluşların yöneticileri ve konuyla ilgili teknik personelinde katılımıyla İzmit Halk Eğitim Merkezi olarak kullanılan Kamuoyunda Halkevi olarak bilinen binada incelemelerde bulundu.

 Yapılan incelemenin ardından Sayın Valimiz ve beraberindeki heyet binanın mevcut şekliyle güçlendirilmesi ve restorasyonu hakkında durum değerlendirme toplantısı yaptılar.Kamuoyunun malumu olduğu üzere bina hakkında 30.07.2015 tarih ve 1107 sayılı Koruma Kurul Kararı ile statik inceleme yapılması istenilmiş, bahse konu inceleme  Kocaeli Üniversitesi tarafından yapılmıştı. Hazırlanan bu rapor sonrası restorasyon projesi Kocaeli KTVKK’nca 23.10.2018 tarih ve 3692 sayılı kararı ile uygun bulunması neticesinde 30.11.2018 tarihinde projeler YİKOB’ a teslim edilmişti.

 Bu günki inceleme gezisi ve daha önce yapılan teknik incelemelerde binanın hasar durumunun güçlendirme projeleri ışığında yeniden gözden geçirilmesi gerekliliğine karar verilmiştir.

  Verilen bu kararlar doğrultusunda şu an Halk Eğitim Merkezi olarak kullanılan binada verilen hizmetlerin bulunacak yeni yerde devamlığının sağlanması sonrasında binanın restorasyon yapılmak üzere boşaltılmasına, güçlendirme projesinin süratle gözden geçirilerek yeni oluşmuş veya olabilecek hasarlar için mevcut projenin revize edilmesine, revize edilmiş projelerin ivedilikle YİKOB’ a teslim edilmesine ve YİKOB tarafından mümkün olabilen en kısa zamanda güçlendirme ve restorasyon ihalesine çıkılmasına karar verildi. 

    Sayın Valimiz toplantıda, İzmit Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Binası’nın restorasyon ihalesine olabilecek en kısa zamanda çıkılması ve binanın Kocaeli Halkının kullanımına bir an önce açılması talimatlarını ilgililere ileterek çalışmaların startını bizzat vermiştir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vali, Yavuz'dan, sürpriz, halkevi, kararı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı