Haber Detayı
18 Kasım 2019 - Pazartesi 15:02
 
Ünlü Kozmonot Faris Gebze'de
TEKNOLOJİ Haberi
Ünlü Kozmonot Faris Gebze'de

HABERPİ.COM- Türkiye'de yaşayan ve Uzaya giden ilk Suriyeli Albay Pilot  olan Muhammed Ahmed Faris Gebze'ye gelerek Gebze Teknik Üniversitesinde uzay deneyimlerini öğrencilere anlattı. Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) SEDS Fizik Kulübü öğrencileri tarafından organize edilen ‘Space Talks’ etkinliğine katılan ünlü Kozmonot Muhammed Ahmed FARİS, konuşmasına, kozmonot olduğu yıllara ait bir video ile başladı. Faris, uzayda kaldığı süre boyunca yaşadığı deneyimlerden bahsederek astronomi hakkında bazı teknik bilgilere değindi ve öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Programda konuşan GTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilay COŞGUN ise;  GTÜ topluluk öğrencilerinin üniversitenin desteğiyle düzenledikleri sosyal, kültürel ve akademik faaliyetlerin öğrencilere sorumluluk ve iş bölümü başta olmak üzere çeşitli kazanımlar sağladığını ifade ederek organizasyonlarla öğrencilerin ilgili konularda uzmanlarla bir araya gelmelerini olumlu bulduğunu belirtti. 

Progamda ayrıca SEDS Fizik Kulübü Başkanı Barış Ege KÖMCÜ, Astrofotoğrafçı Süleyman AKGÜNEŞ  ve  Dr. H. Tuğça ŞENER'de birer konuşma yaparak  gözlemsel astronomi alanında çalışan bir astronomun gözlem öncesinde, sırasında ve sonrasında ne gibi durumlarla karşılaştığından bahsederek devasa teleskopları çalıştırırken bazı parametrelere dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Editör: ADALET BORA
Etiketler: Ünlü, Kozmonot, Faris, Gebze'de,
Yorumlar
Haber Yazılımı