Türkiye Meral Akşener ve Mansur Yavaş için harekete geçti
Haber
07 Nisan 2021 - Çarşamba 00:55
 
Türkiye Meral Akşener ve Mansur Yavaş için harekete geçti
SİYASET Haberi
Türkiye Meral Akşener ve Mansur Yavaş için harekete geçti

Türkiye Akşener ve Yavaş'a yönelik Çin'in tavrına sert tepki gösterdi.. Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı hedef alan tweet sonrası Dışişleri Bakanlığı harekete geçti.Tepki çeken tweet sonrası Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu Şaobin, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.Büyükelçiyi Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran kabul etti. Büyükelçiye atılan Tweetten duyulan rahatsızlık iletildi.

Ne olmuştu?

Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda Akşener ve Yavaş’a ithafen ”Çin tarafı, herhangi bir kişi veya gücün Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılıkla karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır” denilmişti. Akşener Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Barın Katliamı" etiketini kullanarak "Çin esaretine boyun eğmeyen Doğu Türkistanlı soydaşlarımızı anıyorum, uğradıkları zulümlere sessiz kalmayacğız" demişti.Yavaş da "Katliamın acısını 31 yıl geçmesine rağmen hala hissediyoruz" mesajı paylaşmıştı.

Çin Büyükelçiliği Ankara/中国驻土耳其使馆-@ChinaEmbTurkeyÇin tarafı, herhangi bir kişi veya gücün Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılıkla karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır. @meral_aksener @mansuryavas06

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye, Meral, Akşener, ve, Mansur, Yavaş, için, harekete, geçti, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı