Haber Detayı
29 Haziran 2020 - Pazartesi 09:56
 
Türkiye'den sert tepki. Büyükelçi bakanlığa çağrılıyor
SİYASET Haberi
Türkiye'den sert tepki. Büyükelçi bakanlığa çağrılıyor

ADALET BORA/ haberpi- Pkk yanlıların gösterilerine izin veren Avusturya'ya Dışişleri Bakanlığından, sert tepki geldi. Avusturya’nın Ankara Büyükelçisi Bakanlığa çağrılacak
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklama şöyle:

Viyana’da terör örgütü PKK ve yandaşları tarafından birkaç gündür üst üste gösteriler düzenlenmesi, terörle mücadelede gösterilen samimiyetsizliğin yeni bir tezahürü olmuştur.

Sözkonusu gösteriler aracılığıyla terör örgütü PKK propagandasına müsaade edilmesi, terör örgütünün sembollerinin kullanılmasına göz yumulması ve ülkemizin hedef alınması asla kabul edilemez. Türkiye’nin sınırları içerisinde ve sınır ötesinde terörle kararlı mücadelesinde elde ettiği somut sonuçların önemi bu manzara karşısında daha iyi anlaşılmaktadır. Yürüttüğümüz başarılı operasyonlar sonucunda can çekişen terör örgütü PKK’ya destek vermeye yönelik bu gayretler beyhudedir.

Gösteriler sırasında ayrıca, Avusturya emniyet güçlerince Türk kökenli gençlerin yaralanmasına, Türk toplumuna ait bazı işyerlerinin zarar görmesine sebep olan sert müdahaleyi kınıyoruz.

Kamu düzeninin sağlanması ve şiddetin önlenmesinin yolu, terörle gerektiği şekilde mücadele edilmesinden geçmektedir.

Avusturya makamlarını, AB tarafından terör örgütü olarak tanınan PKK terör örgütüyle layıkıyla mücadele etmeye ve konuyu popülist siyaset için malzeme yapmamaya davet ediyoruz.

PKK iltisaklı grupların Viyana’da dört gün üst üste gösteri düzenlemelerinden, ayrıca Avusturya güvenlik güçlerinin Türk gençlere şiddet uygulamasından duyduğumuz endişeyi bildirmek üzere Avusturya’nın Ankara Büyükelçisi Bakanlığımıza davet edilecektir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye'den, sert, tepki., Büyükelçi, bakanlığa, çağrılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı