Haber Detayı
28 Şubat 2020 - Cuma 11:13
 
Türkiye'den o karara sert tepki ; 'bizim için hiçbir değeri yok
TEKNOLOJİ Haberi
Türkiye'den o karara sert tepki ; 'bizim için hiçbir değeri yok

ADALET BORA/ haberpi- Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) yetkililerinin isimlerini içeren yaptırım listesini onaylamasına sert tepki gösterdi.. Alınan kararın hiç bir yaptırım hükmü ve değerinin olmadığının altı çizildi

Bakanlıktan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada; Avrupa Birliği’nin (AB) 27 Şubat’ta ülkemiz aleyhine iki TPAO yetkilimizin isimlerini içeren yaptırım listesini onaylaması, birlik dayanışması kisvesi altında tarafgir ve hukuk tanımaz tutumunun yeni bir örneğidir.AB’nin 11 Kasım 2019 tarihli kararı uyarınca açıklanan bu yaptırımın bizim için hiçbir hüküm ve değeri yoktur.Ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin meşru hakları hilafına izlenen bu gayrı adil politika hem uluslararası hukuka hem AB müktesebatına aykırıdır.

AB’nin Rum/Yunan ikilisinin maksimalist deniz yetki alanı iddialarını, hangi kararı alırsa alsın, ülkemize dikte etmeye çalışması beyhudedir. AB uluslararası bir mahkeme gibi hareket edemez. Sınırlandırılmamış ihtilaflı deniz yetki alanlarını nihai deniz sınırları gibi gösteremez.

AB’nin Doğu Akdeniz konusunda işbirliği ve diyaloğu desteklemek yerine, Türkiye’nin ve Kıbrıs Türklerinin meşru haklarını yok sayması ve Rum/Yunan ikilisinin maksimalist iddialarının ve politikalarının esiri olması esef vericidir.

27 Şubat tarihli sözkonusu yaptırım kararı, Doğu Akdeniz’de hem kendi haklarımızı hem Kıbrıs Türklerinin haklarını korumak konusundaki kararlılığımızı etkilemeyecek, bilakis daha da güçlendirecektir.'denildi 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye'den, o, karara, sert, tepki, ;, 'bizim, için, hiçbir, değeri, yok,
Yorumlar
Haber Yazılımı