Türkiye bunu da başardı
Haber
29 Haziran 2020 - Pazartesi 15:56
 
Türkiye bunu da başardı
TEKNOLOJİ Haberi
Türkiye bunu da başardı

ADALET BORA/ haberpi- Türkiye milli teknoloji hamlesine yeni başarılarla devam ediyor. Bu kapsamda Milli elektrikli trenin fabrika testlerini başlatarak, milli teknolojide bir ilke daha imza attı.
Türkiye Vagon Sanayi Anonim Şirketi'nin (TÜVASAŞ) Adapazardaki  fabrikasında düzenlenen Milli Elektrikli Tren Seti'nin Fabrika Testleri törenine  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank birlikte katıldı..

Törende konuşan Bakan  Karaismailoğlu, "Tren setlerimizin fabrika testlerinin ardından yol testlerini de yapacağız. Bu yıl sonunda raylara indirilecek ve Allah'ın izniyle de kısa bir sürede yolcu taşımacılığına da başlayacağız.Fabrika testleri başlatılan yerli ve millî trenimizin ilk sürüşü Cumhurbaşkanımız tarafından yapılacak.
Şu an burada yer alan Yerli ve Milli Trenimiz büyük bir özveriyle oluşturuldu. Proje kapsamında öncelikli olarak altyapıyı kurduk. Trenimizin alüminyum gövde üretim, boyama, kumlama testleri 2019 yılında devreye alındı. Yerli ve milli tren setlerimiz saatte 160 kilometre işletme hızına, 176 kilometre tasarım hızına sahip olarak üretildi. Seyir emniyeti ön planda olmak üzere yolcu memnuniyeti ve konforu bakımından istek ve beklentileri üst düzeyde karşılayacak özelliktedir. 5 araçtan oluşan bir setin toplam koltuk kapasitesi 324 olup bunlardan iki adedi engelli yolcular için ayrılmıştır. Araç gövdeleri işletme sırasında oluşabilecek yüklere, darbelere ve herhangi bir kaza anında çarpışmalara mukavim şekilde tasarlanmış alüminyum ekstürizyon profillerinden üretilmiştir."" dedi 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye, bunu, da, başardı,
Yorumlar
Haber Yazılımı