Haber Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 18:13
 
Tsunamiye hazır mıyız?
TEKNOLOJİ Haberi
Tsunamiye hazır mıyız?

ADALET BORA/haberpi- Tsunamiye hazır mıyız? Bu soruyu kandilli rasathanesi sordu? Aslında ne zaman depremden söz açılsa hepimiz ve tüm kıyı şehirlerdeki insanlar kendine soruyor! Ve elbette bu sorunun cevabını sıradan vatandaş değil yine bu soruyu cevaplamakla yükümlü kurumlar ve bilimadamları veriyor.. Bunun içinde geçtiğimiz günlerde önemli bir tatbikat gerçekleştirildi
5 Kasım 2019 Dünya Tsunami Farkındalık Günü’nde Muğla İl AFAD Müdürlüğü’nün koordinasyonuyla Bodrum’da bir araya gelen Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Belediye Başkanlığı ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bodrum Kaymakamlığında tsunami tatbikatı gerçekleştirdi.

Tsunami afetine hazırlık için bugüne kadar yapılan çalışmaların değerlendirildiği ve mevcut eksikliklerin ortaya konulduğu tatbikatın hedefleri arasında belirlenen eksikliklerin giderilmesine yönelik bir eylem planı oluşturulması da bulunuyo

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstütüsü çatısı altında faaliyet gösteren Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi (BDTİM), 7/24 operasyonel çalışan ve ilgili ulusal kurum ve kuruluşlara Deprem Bilgi Mesajı ve Tsunami Erken Uyarısı veren akreditasyon sahibi bir merkez olarak 2012 yılından beri çalışmalarını sürdürüyor. Merkez, UNESCO Hükümetlerarası Oşinografi Komisyonu Kuzeydoğu Atlantik, Akdeniz ve Bağlantılı Denizler için Tsunami Uyarı ve Zararlarını Azaltma Sistemi Hükümetler Arası Eşgüdüm Grubu (ICG/NEAMTWS) çatısı altında Ulusal Tsunami Uyarı Merkezi olarak çalışıyor ve Karadeniz, Ege ve Doğu Akdeniz’i kapsayan sorumluluk alanlarında meydana gelen tüm depremleri ve bu depremler sonucu oluşan su seviyesi değişimlerini gözlemliyor.

151 yıllık köklü geçmişi ve bilimsel araştırma altyapısıyla KRDAE, NEAMTWS çatısı altında Tsunami Hizmet Sağlayıcı ve Ulusal Tsunami Uyarı Merkezi olarak tsunami afetiyle ilgili çok boyutlu çalışmalarına tüm yerel, ulusal ve uluslarası kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde devam ediyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tsunamiye, hazır, mıyız?,
Yorumlar
Haber Yazılımı