Sessizliğini bozan Gül'den çok konuşulacak açıklamalar
Haber
29 Haziran 2020 - Pazartesi 11:13
 
Sessizliğini bozan Gül'den çok konuşulacak açıklamalar
SİYASET Haberi
Sessizliğini bozan Gül'den çok konuşulacak açıklamalar

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den hükümete ekonomik ve siyasi uyarı geldi. 2002’de siyasetin gösterdiği irade ileriki yıllarda bozulmaya başladı."dedi..
Ak Partinin  Karar gazetesinden Taha Akyol’a  açıklamalarda bulunan Gül, "AK Parti hükümetlerinin daha önce Türkiye’yi kurtardığı dövizle iç borçlanmanın tekrar kaynak ihtiyacı için bir yol olması ileride büyük sorun olur.. Maalesef Türkiye bir süredir uzun vadeli iyi düşünülmüş veriye, analize ve uzmanlığa dayalı bir stratejinin noksanlığını hissetmektedir.Yılların tasarrufu ile biriktirilen varlıklar ciddi miktarda değer kaybetmektedir. Bu durum kaygı vericidir.

 Türkiye’nin yönetim şekli radikal bir şekilde referandumla değişti. Tüm bunlar Türkiye’yi çok sarstı, siyasi ve ekonomik istikrarı bozdu. Bugün hala ayakta durabiliyorsak bu ilk beş senemizde Türk ekonomisinde gerçekleşen yapısal dönüşüm sayesindedir. Biz, o dönem gerçekleştirdiğimiz reformlar sayesinde ülkemizin iç ve dış şoklara karşı dayanıklı sağlam bir ekonomiye sahip olmasını sağladık. Bu her yerde övündüğümüz bir husustu.
Ancak, 2002’de siyasetin gösterdiği irade ileriki yıllarda bozulmaya başladı.İlk baştaki vizyon zamanla gitti; Bugün maalesef kamu harcamaları şeffaf değil. Ekonomik göstergelerin güvenilirliği sorgulanır hale gelmiş. Çeşitli mekanizmalarla denetim dışı tutulan kamu harcamaları Türkiye’yi sadece öngörülemez, itimat edilemez bir ülke haline getiriyor.Gördüğüm en büyük tehlike ise borçlanma. AK Parti hükümetlerinin daha önce Türkiye’yi kurtardığı dövizle iç borçlanmanın tekrar kaynak ihtiyacı için bir yol olması ileride büyük sorun olur. Ülkenin bugünkü borçlanması yüksek maliyetlerle gerçekleşiyor." dedi 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sessizliğini, bozan, Gül'den, çok, konuşulacak, açıklamalar,
Yorumlar
Haber Yazılımı