Haber Detayı
14 Kasım 2019 - Perşembe 18:41
 
ŞEKER'DEN MİLLETVEKİLLERİ İÇİN FLAŞ TEKLİF
SİYASET Haberi
ŞEKER'DEN MİLLETVEKİLLERİ İÇİN FLAŞ TEKLİF

HABERPİ.COM- Milletvekili Şeker, Meclis başkanlığına önemli bir teklifte bulunarak, milletvekillerine de arama kurtarma eğitimi ve kurslarının verilmesi gerektiğini belirtti..
AK Parti Kocaeli Milletvekili, Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu Başkan Vekili İlyas Şeker, jeopolitik ve jeolojik olarak hareketli bir coğrafyada bulunan ülkemizde 99 Gölcük depreminden sonra meydana gelen Düzce Depremi’nin 20.yıl dönümü sebebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisinde bir basın açıklaması yaptı.. 

 Yaşanılan depremlerin ülkemizde depreme hazırlık ve afet yönetimindeki yetersizliğimizi gösterdiğini, depreme hazırlıkta ve afet yönetimi anlayışımızda da bir dönüm noktası olduğunu belirten AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker,   “ Depremlerde can ve mal kaybının en aza indirilebilmesi için; deprem öncesi, deprem anı ve sonrasında yapılacak çalışmalar önemli olup, bu çalışmaları yapacak kurum, kuruluş ve kişilere önemli görevler düşmektedir. Bu çalışmaların yapılması genelde devletten ve belediyelerden beklenir. Bugüne kadar gerek hükümetler gerek belediyeler, olası depremlerde ve diğer afetlerde artık bir vatandaşımızın dahi burnu kanamaması için gerekli tedbirleri almaya çalışmış ve almaya da devam etmektedir.Büyük bir depremde özellikle ilk yardım için devletin, kurum ve kuruluşların her yere ulaşmasının mümkün olmadığını kabul etmek zorundayız. Böyle bir durumda enkaz altında kalan yüzlerce insana büyük bir ihtimalle ilk yardım, enkaz altında kalmayan yanı başındaki komşularından gelecektir. 99 depreminde enkaz içinde kalan birisi olarak bizleri komşumuz çıkarmasaydı belki de bugün bu kürsüden sizlere hitap edemeyecektim ve bugün birçok insanımız hayatta olmayacaktı.
Bir insanın hayatını kurtarmaya vesile olacak eğitimler için ihtiyaç duyulan süre, ömrümüz içerisinde önemsiz bir zaman dilimi kadardır. Bu kadar kısa sürede alacağımız eğitimlere neden ilgi göstermeyiz? İnsan hayatının söz konusu olduğu bu konuda; örnek olmak için, farkındalık oluşturmak için, Meclis başkanlığımızdan milletvekillerimize arama kurtarma ve ilk yardım kurslarının verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak bizler bu konuda teşvik edici olmalıyız, örnek olmayız.” dedi 

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ EĞİTİMLERE ÖNEM VERİYOR 
  Konu deprem olunca seçim bölgem Kocaeli’nde büyükşehir belediyesinin depreme hazırlık amaçlı yaptığı bireysel eğitimlere, diğer belediyelere de örnek olması açısından değinmek isterim.   Büyükşehir belediyesi, deprem öncesi halkımızın, özellikle çocuklarımızın bilinçlendirilmesi için birçok projeyi uyguladı ve uygulamaya da devam ediyor. 2012 yılında uluslararası ödül alan Sismolojik, İzleme ve Deprem Eğitim Merkezi’nde ve okullarda öğrencilerimize deprem anında nasıl hareket edeceklerinin eğitimi veriliyor.    İlköğretim Okullarına yönelik ‘Kıpırdayan Dünya’ adlı deprem konulu tiyatro ile çocukların deprem anında nasıl davranacakları oyunla anlatılıyor. Hafif Zihinsel Engelli Öğrencilere Deprem Eğitimleri veriliyor. Çocuklara verilen eğitimlerin ev içerisinde daha uygulanabilir olması için ‘afetlere hazır anneler’ projesiyle, annelere de eğitim verilmekte ayrıca gönüllü arama kurtarma dernekleri desteklenmektedir. İnsanı yaşatmak için bu ve benzeri projelere imza atan Kocaeli büyükşehir Belediyesi’ni kutluyor, olası depremlerde artık bir vatandaşımızın dahi burnunun kanamamasını temenni ediyorum.” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ŞEKER'DEN, MİLLETVEKİLLERİ, İÇİN, FLAŞ, TEKLİF,
Yorumlar
Haber Yazılımı