Prof. Ovalı ekibiyle karantinaya girdiğini duyurdu
Haber
31 Mart 2020 - Salı 17:20
 
Prof. Ovalı ekibiyle karantinaya girdiğini duyurdu
TEKNOLOJİ Haberi
Prof. Ovalı  ekibiyle karantinaya girdiğini duyurdu

ADALET BORA/ haberpi- Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı, koronavirüs (Covid-19) hastalarından alınan antikorlarla koronavirüslü 12 hastanın tedavisi için yapılacak klinik çalışmayı Sağlık Bakanlığı’na sundu. Projenin onay süreci devam ederken Prof. Ercüment Ovalı‏ bugün sosyal medya hesabından güzel haberi paylaştı ve çalışmaya başladıklarını kamuoyuna duyurarak; Bu günden itibaren acibademin bize sağladığı bu yerde 45 gün süre ile karantinaya giriyoruz. Neden mi? Ası üretimi için gerekli, herkesin kaçtığı covid19 virusundan 10 milyar PFU üretmeye başlıyoruz. Kahramanlarımı seviyorum. Recai, Gözde,Derya Cihan,Bulut' paylaşımını yaptı
 

ERCÜMENT OVALI KİMDİR?

1961 yılında dünyaya gelen Doktor, Bilim Adamı Hematoloji uzmanı Ercüment Ovalı Tıp eğitimine Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başlamış ardından 19 Mayıs Üniversitesinde iç hastalıkları ihtisası, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesinde ise Hematoloji üst ihtisasını tamamlamıştır.

2009 yılına kadar KTÜ’de transplant ünitesi sorumlusu olarak çalışmalar gerçekleştirmiş aynı zamanda Türkiye’nin ilk hücre işlem labaratuvarını açmıştır.Henüz 38 yaşında iken Profesör ünvanını almıştır. Günümüzde özel bir hastanenin Kemik İliği Nakli ekibinde Hematoloji Bilim Dalı Uzmanı ve aynı hastanen Hücre Laboratuvarı Direktörü olarak görevini sürdürmektedir. GMP ve Hücre tedavi ürünleri danışmanlığını yapmaktadır.2017 yılında Amerika’dan Kan ve kök hücreden yapay deri üreten Prof. Dr. Ercüment Ovalı için, En İyi Deneysel Araştırma ünvanı ödülü verilmiştir.

Türkiye’de Hücre Laboratuvarı olarak GMP ruhsatını aldıran tek kişi olan Prof. Dr. Ercüment Ovalı buluşları ile dünyaya adını duyurmayı başarmış çalışmaları ile ilklere imza atmaya devam etmektedir.

2018 yılında GQ töreninde aldığı Yılın Bilim Ödülü’nü, Şehit Eren Bülbül, Şehit Astsubay Ferhat Gedik ve Afrin’deki askerlerimiz adına aldığını ve ödülü Mehmetçiklerimize adadığını açıklamıştır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Prof., Ovalı, , ekibiyle, karantinaya, girdiğini, duyurdu, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı