Haber Detayı
15 Ağustos 2019 - Perşembe 21:12
 
Piyasalar yeni bir küresel ekonomik durgunluğun sinyalini mi veriyor?
EKONOMİ Haberi
Piyasalar yeni bir küresel ekonomik durgunluğun sinyalini mi veriyor?

ABD ve İngiltere'de finansal piyasalar ekonomik görünüm için uyarı niteliğinde sinyaller vermeye başladı. Piyasalarda "ters verim eğrisi" olarak bilinen olay gerçekleşiyor.

Yani 10 yıllık tahvillerin faizi, 2 yıllık tahvil faizlerinin altına inmiş durumda. Bu ülkelerin hazineleri için 10 yıl vadeli borç almak, 2 yıllık borç almaktan daha ucuz.

Bu tahvil piyasasında çok sık görülen bir durum değil. Genelde bu tablo ekonomik daralma ya da yavaşlama öncesinde ortaya çıkıyor.

Çarşamba günü Wall Street'te hisse piyasasına da sert satış geldi. Yatırımcılar ekonominin resesyona ilerlediği konusunda endişelenmişti.

Yatırımcıları endişelendiren şey ne?

Mevcut tabloyu analiz eden piyasa uzmanları birkaç senaryo üzerinde duruyor.

Küresel ticaret savaşları pek çok ülke ekonomisini olumsuz yönde etkiliyor.

İngiltere özelinde yapılan incelemelerde ülkenin bir anlaşma olmadan düzensiz bir şekilde Avrupa Birliği'nden ayrılma riskinin artmasının risk primini artırdığı ifade ediliyor.

İngiltere ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,2 küçüldü. Bu, 2012'den bu yana yaşanan ilk daralmaydı. Ekonominin üçüncü çeyrekte de daralıp ülkenin resesyona girmesi olasılığı ihtimal dışı değil.

ABD ekonomisinin resesyona girmesi için ise ekonominin çok ciddi anlamda yavaşlaması gerekiyor.

Almanya'da da yılın ikinci çeyreğinde daralma yaşandı. Orada da bir resesyon riski söz konusu. Alman devlet tahvillerinde verim eğrisi terse dönmüş değil ama orada daha garip bir şeyler oluyor.

Alman tahvillerinin getirisi eksiye dönmüş durumda. Yani yatırımcılar paralarını güvenli liman olarak gördükleri Alman tahvillerine park edebilmek için üzerine ek ödeme yapmaya dahi razı halde. Bu da zayıflayan ekonomik görünüm sinyali olarak algılanıyor.

Andrew WalkerBBC Dünya Servisi Ekonomi Muhabiri

Kaynak: Editör:
Etiketler: Piyasalar, yeni, bir, küresel, ekonomik, durgunluğun, sinyalini, mi, veriyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı