Haber Detayı
05 Aralık 2019 - Perşembe 12:51
 
Pelin Filiz 5 Aralık'ı kadınlarla kutladı
İLÇELER Haberi
Pelin Filiz 5 Aralık'ı  kadınlarla kutladı

İYİ Parti İzmit İlçe Başkanı Dr. Pelin Coştur Filiz 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle düzenlediği programla partili kadınlarla bir araya gelerek kutladı..
Filiz yaptığı açıklamada; Her ne kadar 21. yüzyılda hala böyle bir günün olmasına üzülsemde, kadınlar olarak bugünü doya doya coşkuyla kutlayabilmeyi çok isterdim.
Dünya üzerinde hiç bir medeniyet yoktur ki kadınların emeği ve yüreği olmadan gelişsin.
Demokrat, çağdaş, adil ve ileri bir toplum olmanın yolu; kadının siyaset, sağlık, eğitim, istihdam ve hukuk gibi temel alanlarda etkin bir gücü sahip olmasından geçer.
Oysa ülkemizde sadece 11 ayda 430 kadın öldürüldü. Kadınlarımızın 40'ı fiziksel, cinsel ya da duygusal tacize uğradı. Kadın istihdamında 134 ülke içinde 131. sıradayız. Çocuk gelinler dediğimiz 18 yaş altında evlenen kadınlarımızın oranı yaklaşık 30. Yani içleracısı bir durumdayız. Ama Türk kadınına asla umutsuzluk yakışmaz. Atatürk'ümüz dünya devletlerinden çok  önce, hayatın, toplumsal gelişimin, sosyal hukuk devletinin gelişiminin temelinde kadınların önemini anlamıştı ve 85 yıl önce bugün Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını vermişti.
Bizde, kadını ikinci sınıf vatandaş gören, onu eve kapanmaya mahkum eden, haklarının sadece kağıt üstünde kalması için çabalayan bir geri kalmış erkek zihniyetinin üzerinden Atatürk'den aldığımız güçle büyük bir kararlılık, azim ve cesaretle çalışarak geleceğiz.
Yürekten inanıyorumki, hem ülkemizde hem de dünyada geleceği, çağdaşlığı ve adaleti kadınlar kuracak.
Kadınlar gelecek için...Gelecek kadınlar için...'dedi 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Pelin, Filiz, 5, Aralık'ı, , kadınlarla, kutladı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı