Haber Detayı
01 Haziran 2020 - Pazartesi 17:20
 
ÖZEL SAĞLIK BAKANIM YENİ TEDBİRLERİ AÇIKLADI
EĞİTİM-KÜLTÜR Haberi
ÖZEL SAĞLIK BAKANIM YENİ TEDBİRLERİ AÇIKLADI

Sıkıntılı ve çokça ruhen yorulduğumuz kaygılandığımız, hergün gelen ölüm haberleriyle üzüldüğümüz kötü günlerin geride kalması dileğiyle bugün sizlere annemin gülümseten ve sizi de gülümseteceğini düşündüğüm coronavirüs tedbirlerini paylaşmak istedim..
Coronavirüs salgınından bu yana annem sıkı tedbir ve tembihlerini asla aksatmadan hemen her gün hatırlattı. Gazeteci annesi olmak zor tabi.. Bu zorlu süreçte mesleğimiz gereği hergün haberde olmak zorunluluğu ve tabiki mesleğimize duyduğumuz saygı ve hangi koşulda olursa olsun sorumlu olduğumuz okuyucumuzu haberdar etmek adına hiç düşünmeden sahadaydık ve en zorlu süreci annelerimizi kaygılandırmış olsak da yüzümüzün akıyla yapmaya çalıştık..İşte bu nedenle sürekli kaygılıydı bu süretçe benim için..
Anne yüreği derler ya. İşte o öpülesi yüreğin kaygı ve endişesini hiç azaltamadım çokça anlattım tedbirli davrandığımı ama o asla rahat değildi. Ve bu nedenle rahatlıkla şunu diyebilirim ki Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan sonra en fazla uyarıyı yapan insan annemdir.. İnanın Bakan Koca kadar yorgun ve uykusuz kaldı diyebilirim benim yüzümden bu sıkıntılı süreçte.. 
Yani benim Özel Sağlık Bakanım Annem..(ki bu dönemde bütün anneler Özel Sağlık Bakanı gibi çalıştılar ve gerçekten ruhları ve yürekleri yoruldu evlatları için.)
Hiç abartmıyorum.
Eksiği var fazlası yok..
Her sabah  hiç bıkmadan ve usanmadan şunu tekrarlayapı durdu: 
Aman kızım dikkat et. Kızım  dışarıdasın. Virüsün tam ortasından Allah korusun seni ve tüm dışarıda olan ve çalışmak zorunda kalan insanlarımızı, tüm annelerin evlatlarını.  Aman kızım sosyal mesafeyi koru, aman maskeni tak ve maskesiz kimseyle sohbet etme, konuşma.. Aman ellerini yıkmayı ihmal etme..Aman kalabalıklara girme. Alışveriş yerlerine uğrama.
Annecim birşeye ihtiyacın var mı akşam istediğin birşey var mı diye sorduğumda da aynı cevabı verdi hep;
Hiç kimsenin bu dönemde hiç bir şeye ihtiyacı yok. Herkesin tek ihtiyacı sağlık.. İnsan eski elbisesini giyse  , eski ayakkabısıyla gezse birşey olmaz ama sağlığı elden gittikten sonra tüm mağazaları da verseler neye yarar ki?
'dedi sürekli. Ve haklıydı.
ÖZEL SAĞLIK BAKANIM VALİDE SULTAN BU SABAH UYARDI
Ülke olarak bugün yeni normalleşme dönemine başlarken Özel Sağlık Bakanım annem sabah sıkı sıkı tenbih etti ve yeni  tedbirlerde ekleyerek kuralları bir kez daha  tekrar hatırlatarak bana yapmam gerekenleri şöyle açıkladı; 
Kalabalıklara girme
Alışveriş merkezlerine gitme
Maskeni tak
İnsanlarla konuşurken en az 3-4 metre uzakta dur
( Bakanlığın açıkladığı 1,5 mt'lik kuralı yetersiz bularak  iki katına çıkararak sosyal mesafeyi de böylece yeniden düzenlemiş oldu)
Kimseyle sakın tokalaşma
Ellerini kalıp sabunla sık sık yıka
 ( kesinlikle kalıp sabun olacak. Sıvı sabun asla tavsiye edilmiyor anneyi dinlemek lazım )
Dışarıda sakın birşey yiyip -içme en azında bir iki ay böyle yap (Buna da uymak şart)
Hastalanmamak için kuvvetli şeyler ye (Bu kuvvetli şeyler dediği çok fazla tüketmeyi sevmediğim  et oluyor tabiki(!)
Moralini yüksek tut. Gülümse ve stres yapma (Bu madde de mümkün olmayanlar grubunda yer alıyor bizler için)
Yaşlılara ve çocuklara ve hayvanlara merhamet et. Sürekli iyilik yap (Anneatasözüdür; iyilik yapmak tüm hastalıkarı iyileştirir)
Çok yorulma. Çok geç uyuma ( bu ana maddeyi fazla uygulamam henüz mümkün olmadı(!)
Senin hiç dinlenme günün yok mu kızım. Tüm dünya evdeyken sen hep çalıştın .Biraz dinlen, biraz uyu (Bunu pandemi boyunca her sokağa çıkma yasağı olduğunda ve bende haber için dışarı çıktığımdan bu yana aralıksız tekrar edip durdu annecim, buna da uymam mümkün olmadı tabii).
Allah'a tevekkül et. Elbette hakkımızda hayırılısını bilen ve karar veren Odur. Tedbirde önemli bunu da unutma onun için maskesiz dışarı çıkma, ellerini sık sık yıka ve insanlarla yan yana geldiğinde mutlaka sosyal mesafeyi koru ! Sakın birşey olmaz deme tamam mı ? Elcevap- Tamam Valide Sultan! 
Evet sonuç olarak; Bugün itibariyle Valide Sultanımın ve Özel Sağlık Bakanımın emirlerini harifiyen yerine getireceğime söz verdim.. Bence sizlerde annenizin dinleyin ve yeni normal süreçte tedbiri elden bırakmayın ve gülümseyin!

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖZEL, SAĞLIK, BAKANIM, YENİ, TEDBİRLERİ, AÇIKLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı