Haber Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 11:25
 
“Öyle Türk öğretmenler var ki 37 Suriyeli öğrenci ile sınıfta başbaşa”
EĞİTİM-KÜLTÜR Haberi
“Öyle Türk öğretmenler var ki 37 Suriyeli öğrenci ile sınıfta başbaşa”

Suriyeli göçmenlerin çocukları bir süredir ölüm ve şiddet olaylarıyla gündeme geliyor. Göç araştırmaları yapan Prof. Mustafa Erdoğan’a RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası’na, “Veliler çocuklarının iyi eğitim almamasının sorumlusu olarak göçmen çocuklarını görüyor. 1 milyon 70 bin Suriyeli çocuk için 1350 okul yapılması gerekirken sadece 200 okul yapıldı. Sınıfında 37 Suriyeli çocukla başbaşa olan Türk öğretmenler var”

Türkiye’de 1.7 milyonluk bir çocuk kitlesi var ki bunların savaşla hiçbir alakası yok. Bunlar çocukken Türkiye’ye gelmişler ya da burada doğmuşlar. Masumlar. Bu savaş onların savaşı değil.

Bu öğretmenler Türk çocuklar içindi

Okullarda neler oluyor? Öğretmenlerle ve velilerle konuştuğumuzda Suriyeliler nedeniyle sınıf mevcutlarının arttığını, öğretmenlerin Suriyeli çocuklara Türkçe ve alfabe öğretmek için ekstra gayret göstermesi nedeniyle eğitim kalitesinin düştüğünü söylüyorlar. Türk çocukların velileri, “benim çocuğum mağdur oluyor” diyor.

Ben sürekli sahada çalışıyorum. Suriyeli çocuklara Türk toplumu içinde en büyük desteği öğretmenler veriyor. Olağanüstü bir çaba gösteriyorlar. Yabancı çocukları eğitmek üzere yetiştirilmiş insanlar da değiller. Öyle öğretmenler var ki 37 tane Suriyeli çocukla baş başa kalıyor.
60 bin yeni öğretmen lazım

Öğretmenlerin Suriyeli çocuklar için cansiperane bir çaba gösterdiğini söyleyen Erdoğan, buna rağmen öğretmen sayısının yetersiz olduğunu söyledi:

“Türkiye’de eğitim çağındaki Suriyeli çocuk sayısı 1 milyon 70 bin. Bunlar için 1350 yeni okul inşa edilmeli ki diğer öğrenciler, Türk çocuklar mağdur olmasın. Suriyeli çocuklar da normal eğitim alsın. Ama yapılan okul kaç 200 civarında. En az 60 bin öğretmene ihtiyaç var nerede bu öğretmenler?”

“Yok… Öyle olunca bu çocuklar yük olarak algılanıyor. “Yeni gelenlerden dolayı oldu bu” diyor veliler. Madem kapıları açtınız, bu çocuklar geldikten sonra imkanların da artırılması gerekirdi. Devlet, “Suriye’de savaş bitecek bu insanlar geri dönecek” demeye devam ettiği sürece herkes onları misafir olarak görmeye devam edecek. Misafirlik başta sempatik bir kavram ama sonra cehenneme dönüşür. “(haber: Uğur Koçbaş-Radyo Sputnik Akşam Postası Editörü)

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Öyle, Türk, öğretmenler, var, ki, 37, Suriyeli, öğrenci, ile, sınıfta, başbaşa”,
Yorumlar
Haber Yazılımı