OSB Başkan ve müdürleri Bakan Varank'la buluştu
Haber
17 Nisan 2021 - Cumartesi 00:03
 
OSB Başkan ve müdürleri Bakan Varank'la buluştu
EKONOMİ Haberi
OSB Başkan ve müdürleri  Bakan Varank'la buluştu

ADALET BORA/ haberpi- Bakan Varank'tan iş dünyasını rahatlatacak açıklama; OSB mevzuatında düzenlemeler yapılacak..
Türkiye’deki 351 OSB’nin Başkan ve Bölge Müdürleri, OSBÜK tarafından düzenlenen istişare toplantısında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Sanayi Bölgeleri Genel Müdür Vekili Soner Erkek ile bir araya geldi. Toplantıda OSB Başkanları taleplerini Bakan Varank’a iletirken, üretimde yaşanan son gelişmeler de ele alındı.

Toplantının açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSB’lerin Türkiye ekonomisinin ve üretimin belkemiği olduğuna dikkat çekti. Ekonominin salgının etkisi ve yüksek kur-yüksek faiz-yüksek enflasyon gibi nedenlerden dolayı hareketli bir dönemden geçtiğini aktaran Kütükcü, OSB’lerin bu zorlu süreçte üretimi kesintisiz devam ettirmek için olağanüstü bir mücadele verdiklerinin altını çizdi. İhtiyaç sahibi öğrencilere yönelik OSBÜK tarafından başlatılan tablet kampanyasını da hatırlatan Kütükcü, eğitime yapılan yatırımların heba olmayacağını ifade ederek, OSB’lerden kampanyaya daha fazla destek vermelerini istedi.Kütükcü konuşmasında ayrıca OSBÜK’ün Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte yürüttüğü MEYDİP, OSBÜK Enerji İzleme Sistemi Projesi gibi çalışmalarla ilgili bilgiler de verdi.

Bakan Varank “OSB’leri yatırım dostu üretim alanları haline getirmek en büyük önceliğimiz”

Pandemiye rağmen 2020 yılının imalat sanayi açısından başarılı bir yıl olduğunu ifade eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise, yılın son çeyreğinde yüzde 10.5 ile büyümeye en çok desteği imalat sanayinin verdiğini söyledi. G-20 ülkeleri arasında sanayi üretimi bakımından pandemiye rağmen daralmayı en hızlı atlatan ülkelerden birisinin Türkiye olduğunu aktaran Bakan VarankUluslararası taahhütleri yerine getirme konusunda büyük bir başarının ortaya konulduğunu ifade eden Bakan Varank,Türkiye’de OSB’si olmayan il kalmadığını, 133 OSB’nin kurulmasına yaklaşık 11 milyar TL kredi desteği sağladıklarını, OSB’lerde üretime geçen parsel sayısının 5 kat arttığını söyleyerek, “Bu muazzam katkıyı daha yükseklere taşımak ve OSB’leri yatırım dostu üretim alanları haline getirmek en büyük önceliklerimizden birisi. Bu nedenle hem OSB yatırımlarımıza devam ediyoruz hem de uygulamayı güçlendirmek için sizlerden gelen görüş ve önerilere OSB mevzuatında güncellemelerle karşılık veriyoruz” dedi.

OSB mevzuatında düzenlemeler yapılacak

OSB’lerde iş süreçlerini hızlandırmak ve yönetim kalitesini artırmak için mevzuat hazırlığı içinde olduklarını dile getiren Bakan Varank, tarafların fikirlerinin alınması sonrası kanun değişikliği taslağının büyük oranda hazır hale geldiğini söyledi. Varank konuşmasında, düzenlemenin içeriğiyle ilgili bilgiler de verdi.Bakan Varank, mesleki eğitim ve staj uygulamaları konusunda da OSB’lere büyük görev düştüğünü, bu konuyla ilgili bir çalışma grubu ­ve eylem planının oluşturulacağını belirtti.Toplantıda konuşmaların ardından Türkiye’nin üreten gücü organize sanayi bölgelerinin başkanları ve bölge müdürleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a taleplerini iletti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: OSB, Başkan, ve, müdürleri, , Bakan, Varank'la, buluştu, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı