Haber Detayı
22 Ağustos 2019 - Perşembe 10:15
 
Onlar için market ve mağazalarda yeni uygulama
GÜNCEL Haberi
Onlar için market ve mağazalarda yeni uygulama

Polonya'da süpermarketler otistik bireyler için sessizliğin hakim olduğu özel saatler belirledi

Polonya'da bazı süpermarket zincirleri gürültüye karşı hassas olan ve iletişim kurma zorluğu çeken otistik kişilerin mağazada daha rahat alışveriş yapabilmesi için sessizliğin hakim olduğu saatler belirledi.
Polonya'da süpermarketler otistik bireyler için sessizliğin hakim olduğu özel saatler belirledi Buna göre:
-Mağazada ışık seviyesi düşürülecek
-Televizyonlar kapatılacak
-Hoparlörlerden anons duyurusu yapılmayacak
-Ödeme sırasında öncelikli olacaklar

Auchan ve Lidl tarafından uygulanan proje kapsamında mağazada ışık seviyesi düşürülecek, televizyonların tamamı kapatılacak, hoparlörlerden anons duyurusu yapılmayacak ve müzik çalınmayacak. Ayrıca özel uygulama kapsamında ödeme sırasında öncelikli olacaklar.

İngiltere'de otistik derneğinde çalışan Tom Purser "Araştırmalarımız otistik kişilerin yüzde 64'ünün süpermarketlere gitmemeyi tercih ettiğini gösteriyor, yüzde 28'i ise otistik durumlarından dolayı kamu alanlarını terk etme uyarısı alıyor. Küçük değişiklikler insanların otistik kişileri daha iyi anlamasına yardımcı olabilir." diyor.

Belli saatlerde gürültü kirliliği ortadan kaldırılıyor

Bir Auchan süpermarketi otizm ile ilgili deneme projesini geçtiğimiz nisan ayında 'Dünya Otizm Farkındalık Günü'nde başlatmıştı. O günden bu yana uygulama ülkede bulunan diğer mağazalara da yayıldı. Proje ilk ilk kez "Daj mi Czas" adlı sivil toplum örgütü işbirliğinde Silesie bölgesinde bulunan Auchan süpermarketi tarafından uygulandı.

İrlanda'da Lidl süpermarket zinciri de 2018 yılından bu yana otistik kişilere özel hizmet sunarak benzer bir uygulamayı hayata geçirdi. 2018 yılının mart ayında otizm köpeği olan 8 yaşındaki bir çocuktan ve annesinden mağazayı terk etmelerini isteyen bir Lidl mağazası daha sonra özür diledi.

O günden bu yana Lidl her aksam akşam 6 ile 8 arası sessizliğin hakim olduğu alışveriş uygulamasını sürdürüyor.
 Gülsüm Alan  & Emma Beswick-tr.euronews.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: Onlar, için, market, ve, mağazalarda, yeni, uygulama,
Yorumlar
Haber Yazılımı