Onlar Gebze'nin renkleri ve emekleri. Sahip çıkmalıyız
Haber
05 Haziran 2022 - Pazar 13:57
 
Onlar Gebze'nin renkleri ve emekleri. Sahip çıkmalıyız
EĞİTİM-KÜLTÜR Haberi
Onlar Gebze'nin renkleri ve emekleri. Sahip çıkmalıyız

ADALET BORA- En sevdiğim haber konusudur onlar. Çünkü onlar bu kentin kıymetli renkleri ve emekleri..Sokakta, çarşıda, pazarda alın teriyle ve büyük bir sabırla yetiştirdikleri doğal ürünleri, meyveleri ve sebzeleri güneşin yakıcılığına aldırmadan helal lokma için saatlerce bekleyerek satan anneler. Dün sabah işe giderken Gölcüönünde hummalı bir şekilde kiraz sepetlerini özenle müşterileri için meydana dizerken karşılaştık onlarla..
Anne-oğul, baba-oğul ya da komşu teyzelerdi hepsi. Tavşanlı'daki bağ ve bahçelerinde yetiştirdikleri ürünleri ve tabiki mevsimi olduğu kirazları,erikleri, dutları, domatesleri, biberleri satmak için yan yana dizilmişlerdi..
Birkaç kare fotoğraf çektim ve ardından hayırlı işler dileyerek gittim. Hepsi şahane görünen taptaze organik ürünler.. Ama en önemlisi de anne eli değişmiş, anne emeği değmiş olmasıydı bana göre. Aynur teyzeye rica ettim şahane kirazlarıyla poz verdi bana. Hangi kanalda çıkacağını sormayı da ihmal etmedi.. Haberpi'de çıkacaksın teyzem dedim.Sohbet ettik ürünlerin nasıl yetiştirildiğini nasıl büyük emekler verdiklerini. Tabi Tavşanlı deyince  Sadık Güvenç'i sordum tanıyor musunuz diye sordum. Bizim eski muhtar tanırım tabii dedi. Gebze Belediye Meclis Üyesi Sadık Güvenç'in memleketlisi olunca bu soruyu ve cevabı da şuraya iliştirmek istedim ve diğer iki teyeze ile genç kardeşlere de hayırlı işler dileyerek gittim.

Ama asıl merak ettiğim bu büyük emeklerle toplanan, inci gibi sepetlere dizilen kirazların ve diğer ürünlerin satılıp satılmadığı. Aklıma takılmış ya bir  kere. O anadolu annesinin emeklerinin ve büyük çabasının sonucunu merak etmek insani değil mi?  Akşam üzeri yolumu tekrar değiştirerek uğradım Gölcüönü'ne.. Teyzemle merhabalaştık ve  satışlar ne durumda diye sordum..  Allaha şükür iyiydi tamamını satamadık ama buna da şükür dedi. Oysa taptaze ve organik ürünlerdi. Binlerce insanın geçtiği bir güzergahta hepsinin satılmış olmasını beklemiş olsalarda nasipten ötesi yok diyerek oturduk teyzemizle.. Çok içten çok candan ve kirazları kadar güzel Aynur teyzemle iskemlede poz verdik bu sefer Tavşanlının o güzel kirazlarıyla birlikte. Akşam güneşinin altında son satışlarını yaparken onlar vedalaştık biz. Bir dahaki satışları için Hayırlı ve bol kazançlar dileyerek.
ONLAR GEBZE'NİN RENKLERİ
Kendi ürünlerini doğrudan halkla buluşturarak ve emek verdikleri bu güzel sebze ve meyveleri satarak geçimlerini sağlayan, helal kazancın en güzel resimleri bu anneler. Kent kirliliği ve betonlar arasında üretimi, emek vermeyi, toprağın zenginliğini bizlere bu güzelliklerle anlattıkları için Onlara teşekkür borçluyuz. Sizin de bu sıralar Gölcüönü meydanına yolunuz düşerse mutlaka uğrayın o şahane kirazlardan, dutlardan ve dometeslerden alın derim.. Hem sağlıklı ürünler almış olacaksınız hem de o annelerimizin emeklerine katkıda bulunmuş alcaksınız. Ve tabi emeğin ve üretimin güzelliğine de  tanıklık edeceksiniz..Bundan daha güzel ne olabilir ki değil mi? Hepimizin onların emeğine sahip çıkmak gibi bir görevimizin olduğunu da unutmayalım ki yanıbaşımızda bu üretim ve emekler devam edebilsin değil mi?

Kaynak: Editör:
Etiketler: Onlar, Gebze'nin, renkleri, ve, emekleri., Sahip, çıkmalıyız,
Yorumlar
Haber Yazılımı