Haber Detayı
29 Mayıs 2020 - Cuma 20:15
 
Onlar değişir mi?
EĞİTİM-KÜLTÜR Haberi
Onlar değişir mi?

Hatırlıyor muyuz yoksa çok çabuk unutuk mu? 11 Mart'ta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Coronaviürs salgınıyla ilgili ilk vaka'nın  görüldüğünü açıklamıştı.. İşte o günden itibaren Türkiye'de hemen herkes ilk şoku yaşamıştı.. Ardısıra vakalar ve ölümler meydana geldi. Ve öylesine hızla yayılıyorduki virüs salgını, dünyanın gelişmiş ülkeleri diye bildiğimiz Avrupa ve ardırısa Amerika'da ard arda yüzlerce ve binlerce ölüm haberleri gelmeye başladı
Çin'in Wuhan kentinden başlayan virüs dalga dalga yayılıyor ve hazırlıksız yakalanan dünya binlerce ölü vermeye başlamıştı.. Korku... Panik.. Hazırlıksızlık.. Ve elbette ki çaresizlik..
Maskeler, eldivenler, evden dışarı çıkamamak ve günlerce süren karantinalar herkesin korkusunu bin kat daha arttırıyordu..
İnsanların sevdiklerini kaybetmesi ve hele hele bu acıyı paylaşamaması ölümün soğuk yüzünü ve acısını katlayarak yaşatıyordu ve halen de yaşatmaya devam ediyor..
Ve bugün
Yeni normalleşme dönemine yavaş yavaş geçiyoruz
Kötü günler geride kaldı mı?
Hepimiz 11 Mart öncesine dönebilecek miyiz?
İlacı ve aşısı bulunmamış virüs tamamen geçer mi?
İşte kafalardaki sorular bunlar
Yeni normalleşme döneminde sosyal mesafe-maske ve diğer tedbirler uzun bir süre geçerli olacak. Yeni normalleşme döneminde kişiler kendilerini bireysel olarak korumak  zorundalar. Özgür ama  tedbirli.
ESKİSİNDEN FARKLI OLACAK MI?
Pandemi bir anda ; dünyayı cehenneme çevirenlerin, zalimlerin, plancıların, hainlerin ve alçakların tüm planları başlarına geçmişti adeta..Çoğu bilge ve yaşlı insan; bu bir ders diyordu.. Kötülerin, kudurmuşların, kendini güçlü ve kudretli sanıp insanlara zulmederek hüküm sürenlerin saltanatının sonuydu diyorlardı.. Doğru da diyorlardı. Eşitlenmişti herşey. Ölüm herkesin kapısındaydı ve hiç kimseyi ayırmıyordu- ki halen öyle-.. 
İşte şimdi merak edilen bir başka soru da ;  tüm düyaya dehşet bir korkuyu yaşatan herkesi evlere hapseden virüsten sonra yeni normalleşme döneminde insanlar, insanlık adına yeni bir ders çıkararak mı hayatlarına devam edecek yoksa eski tas eski hamam kaldıkları yerden ihtraslarına, kötülüklerine, yüreklerindeki kaf dağlarına çıkarak kendilerini eskiye modlayacaklar mı hep birlikte göreceğiz!
Diliyor ve umuyoruz ki, insanlık adına olumlu bir ders çıkarılır ve daha yaşanabilir bir dünya için herkes biraz daha insanlığa iyilik, dostluk ve güzellik katacak şekilde insanlıktan yana nasiplenmiş olarak katkı sunar ve dünyayı fikirleriyle, zikirleriyle, zulümleriyle kirletenler bir daha hortlamaz!

Kaynak: Editör:
Etiketler: Onlar, değişir, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı