MSÜ'den görkemli açılış. Dosta da düşmana da mesaj verildi
Haber
12 Ekim 2020 - Pazartesi 18:01
 
MSÜ'den görkemli açılış. Dosta da düşmana da mesaj verildi
GÜNCEL Haberi
MSÜ'den görkemli açılış. Dosta da düşmana da mesaj verildi

ADALET BORA/ haberpi- Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet Komutanları, Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu ve Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim’in iştirakiyle Millî Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu'nun yeni eğitim-öğretim yılı açılış törenine katıldı.

Törende konuşan Bakan Akarbölge olarak hassas bir dönemden geçildiğini, siyasi kriz, çatışma, terörizm ve mülteci akınları gibi nedenlerle küresel güvenlik ve istikrarın ciddi risk altında olduğunu belirtti.

Türkiye'nin etrafındaki risk, tehdit ve tehlikelerin sadece nicelik olarak değil nitelik olarak da çok değişik boyutta artarak devam ettiğini aktaran Bakan Akar,"TSK'nın vazifesi karada, denizde ve havada tüm hak alaka ve menfaatlerimizi korumak, 83 milyonun güvenliğini sağlamak, egemenliğimiz, bağımsızlığımız çerçevesinde yapmamız gereken ne varsa bunu yapmaktır. Şu anda da gerek yurtiçi gerekse sınır ötesinde kahraman ve fedakâr TSK mensupları karada, denizde ve havada, gece-gündüz, yaz-kış, dağ-bayır demeden fedakârca çalışmaya, kendilerine verilen görevleri yerine getirmeye devam ediyor."

Ermenistan tarafından Azerbaycan'a ait sivil yerleşim yerlerine yapılan saldırılara da değinen Bakan Akar, Ermenistan'ın kardeş Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sini yaklaşık 30 yıl önce işgal ettiğini anımsattı.

Temmuz ve eylüldeki saldırıların ardından Azerbaycan'ın "artık yeter" diyerek, öz topraklarını geri almaya yönelik mücadeleye girdiğini aktaran Bakan Akar, "Bu mücadele başladıktan sonra birtakım çevreler diyalogu hatırladı, müzakereden, görüşmeden, barışçıl yol ve yöntemlerden, siyasi çözümlerden bahsediyorlar. Onlara sormak lazım, 30 yıl boyunca Azerbaycanlı kardeşlerimiz diyalog, müzakere, siyasi çözüm için bekledi. Ne yaptınız bugüne kadar? Azerbaycanlı kardeşlerimiz hakkını, hukukunu, öz topraklarını almak, oradan çıkarılmış olan vatandaşlarının kendi topraklarına, evlerine dönebilmelerini sağlamak için mücadelesini sürdürüyor. Bu haklı mücadelede, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türk Silahlı Kuvvetleri sonuna kadar Azerbaycanlı kardeşlerinin yanındadır." eddi 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MSÜ'den, görkemli, açılış., Dosta, da, düşmana, da, mesaj, verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı