Haber Detayı
23 Ekim 2019 - Çarşamba 10:58
 
Milli Savunma Bakanlığından 6 maddelik açıklama
ASAYİŞ Haberi
Milli Savunma Bakanlığından 6 maddelik açıklama

ADALET BORA/ haberpi-  Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya lideri Putin'in Soçi'deki görüşmesinde  10 maddelik bir anlaşma metninde mutabık kalınmıştı.. Buna göre; bugün saat 12.00'den başlamak üzere 150 saat içinde PKK/YPG'li teröristler sınırdan 30 kilometre dışarı çıkarılacak. Bu süre sonunda (statükosunun devam etmesine karar verilen) Barış Pınarı Harekatı bölgesinin doğu ve batısındaki 10 kilometrelik alanda Türk ve Rus askerleri ortak devriye yapacak.
Bu gelişmelerin ardından Milli Savunma Bakanlığı Barış Pınarı Harekâtı İle İlgili Son Gelişmelere ilişkin 6 maddelik bir açıklama yaptı

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle; 

1.  17 Ekim 2019 tarihinde Fırat’ın doğusuna ilişkin Türkiye ile ABD arasında mutabakata varılmış; bu kapsamda, Barış Pınarı Harekâtı’na (BPH) 120 saat ara verilmiş ve bugüne kadar tarafımızdan mutabakata varılan hususların yerine getirilmesinde gerekli hassasiyet gösterilmiştir.

2.  Sürenin sonunda ABD tarafından PKK/YPG’nin bölgeden çekilmesinin tamamlandığı bildirilmiştir.

3. 22 Ekim 2019 tarihinde Soçi’de Sayın Cumhurbaşkanımız ile RF Devlet Başkanı arasında varılan mutabakat kapsamında bugünden itibaren RF ile müşterek çalışmalara başlanacaktır.

4.  BPH alanı dışındaki hudutlarımızın güvenliği ve YPG terör örgütü unsurlarının 30 km. dışına çıkarılmasına yönelik esasları da içeren anılan mutabakat çerçevesinde mevcut harekât alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekât icra edilmesine gerek kalmamıştır.

5.  Türkiye, sınırlarının güneyinde bir terör koridorunun oluşmasına asla müsaade etmeyecek ve terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.

6. Böylece Bölgede bir barış koridoru oluşturmak suretiyle yerlerinden edilmiş Suriye’li kardeşlerimizin gönüllü ve güvenli bir şekilde evlerine ve topraklarına dönmesi sağlanacaktır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Milli, Savunma, Bakanlığından, 6, maddelik, açıklama, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı