Haber Detayı
09 Ekim 2019 - Çarşamba 12:08
 
Milletvekili Metin Yavuz'dan sahte bal uyarısı
YAŞAM Haberi
Milletvekili Metin Yavuz'dan  sahte bal uyarısı

ADALET BORA/ haberpi- AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, Mecliste Aydın, Adana, Hakkari, Eskişehir ve Kocaeli'nden gelen arıcılarla bir araya gelerek sorunları görüştü ve sahte bal uyarısı yaptı 
Yavuz, "Yerinde yaptığımız tespitler şunu gösteriyor ki arıcı kardeşlerimizin en büyük sorunu piyasada yer alan sahte ballar." dedi.
Metin Yavuz, sahte bal üretiminde en önemli etkenin, bal aromalı ve yüksek glikozlu mısır şurupları olduğuna dikkati çekerek, bu şurupların, insan sağlığını tehdit ettiğini belirtti.
Son yıllarda mısır şurubuna karşı Avrupa Birliği ülkelerinde yasaklama ve kısıtlamalar olurken, Türkiye'de bal aromalı şurup tüketiminin arttığını aktaran Yavuz, "Arı, petek ve bal resimleriyle market raflarında yer alan sahte bal ürünleriyle tüketicilerimizin resmen algıları farklı yönetilmektedir. Bu durum bal üreticilerini olumsuz etkilemektedir." diye konuştu.
Arıcılık sektöründe diğer önemli bir sorunun da tarım ilaçları olduğuna işaret eden AK Parti Aydın Milletvekili Yavuz, ayçiçeği tohumlarındaki tel kurtlarıyla mücadelede kullanılan ilaçların, ayçiçeği üretim bölgelerine gelen arı kolonilerini olumsuz etkilediğini ve arı ölümleri neden olduğunu kaydetti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Milletvekili, Metin, Yavuz'dan, , sahte, bal, uyarısı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı