Milletvekili Katırcıoğlu kaçırılan çocuklarla ilgili acı gerçeği açıkladı
Haber
21 Kasım 2020 - Cumartesi 16:10
 
Milletvekili Katırcıoğlu kaçırılan çocuklarla ilgili acı gerçeği açıkladı
- Haberi
Milletvekili Katırcıoğlu kaçırılan çocuklarla ilgili acı gerçeği açıkladı

HABERPİ- Çocuk hakları konusundaki duyarlılığı ve çalışmalarıyla dikkatleri üzerine çeken Milletvekili Katırcıoğlu Dünya Çocuk hakları gününde acı  gerçeği açıkladı. Milletvekili Katırcoğlu; "Bölücü terör örgütü tarafından son iki yılda 18 yaşından küçük 88'i kız, toplamda 316 çocuk dağa kaçırılmıştır. Kız çocuklarının, tecavüze uğradığı, hamile kaldığında da infaz edildiğini ve aileleri ile tehdit edildiğini artık çok net biliyoruz.' dedi 
TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Çocuk Hakları Alt Komisyonu Başkanı, AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Çocuk Hakları Alt Komisyonu olarak bilgilendirme, bilinçlendirme, denetleme faaliyetlerini TBMM çatısı altında yakından takip ettiklerini,  saha ziyaretlerinin yanı sıra çocuk alanında hizmet veren kamu kurumu yetkilileri, ulusal ve uluslararası sivil toplum örgütleri ile çocuk temsilcilerinin yakından dinlendiğini aktarak, "Geleceğimiz ile iletişim kurmalıyız." dedi 
ÇOCUK HAKLARI ALT KOMİSYONUNDAN 13 AYDA 13 PROGRAM
Çocuk Hakları Alt Komisyonunun pandemi süreci de dahil olmak üzere 8 toplantı, ulusal ve uluslararası toplantılar, saha inceleme ziyaretleri şeklinde, 13 ayda 13 program gerçekleştirdiğini bildiren Katırcıoğlu, "Süreç içerisinde ayrıca çocuk işçiliğini konu alarak, Şanlıurfa ve Ordu'ya yurt içi inceleme ziyaretlerini yaptık. Bu ziyaretlerimize devam edeceğiz. En kısa zamanda çocuk işçiliğiyle ilgili ara raporumuzu hazırlayarak, ana komisyonumuzda gündeme taşıyıp, beraber tartışacağız. Bu raporu yayınlayacağız." bilgisini paylaştı.
10 GÜN IÇERISINDE 30 BIN TABLET DAĞITILACAK
Katırcıoğlu, çocukların eğitiminin, komisyonun temel çalışma alanlarından biri olduğunu, Milli Eğitim Bakanlığı EBA uzaktan eğitim sistemini komisyon olarak yerinde incelediklerini bildirdi. EBA sistemi üzerinden 100 bin canlı ders ile 2 milyon çocuğun video konferans ile ders aldığını anımsatan Katırcıoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı ve yerel yönetimler aracılığıyla 10 gün içerisinde 30 bin tabletin öğrencilere dağıtılacağını dile getirdi. Katırcıoğlu, 500 bin tabletin de yılsonuna kadar öğrencilere teslim edileceğini, komisyonun bu konunun takipçisi olacağını söyledi. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türk Heyeti Üyesi, AK Parti İstanbul Milletvekili Serap Yaşar'ın raportörlüğünde hazırlanan "Avrupa'da Kayıp Mülteci ve Göçmen Çocuklar Raporu"na işaret eden Katırcıoğlu, "Avrupa'nın geçmişine baktığımızda insana yaklaşımını çok rahat görebiliyoruz. Avrupa'nın sessizliğini de geçmişine bakarak, çok rahat anlıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
ÜÇ MAYMUNU OYNUYORLAR
Türkiye'nin yıllardır terör örgütleriyle mücadele içinde olduğunun altını çizen Katırcıoğlu, şöyle konuştu: "Bölücü terör örgütü tarafından son iki yılda 18 yaşından küçük 88'i kız, toplamda 316 çocuk dağa kaçırılmıştır. Kız çocuklarının, tecavüze uğradığı, hamile kaldığında da infaz edildiğini ve aileleri ile tehdit edildiğini artık çok net biliyoruz. HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki evlat nöbetlerinde bir yılda 20 çocuk ailesine kavuştu. 3 Eylül 2019 günü bir aile ile başlayan bu eylem, şimdi 141 ailenin katılımıyla sürmektedir. Bu masum ve insani direnişin yanında olmak herkesin boynunun borcudur. Neredeyse her Genel Kurul oturumunda önerge veren HDP'nin, bu çocuklarla ilgili hiçbir önerge vermediğini ne yazık ki üzülerek görüyoruz. Adeta üç maymunu oynuyorlar." HDP yöneticilerinin "PKK terör örgütü değildir" diyecek kadar, terör örgütünün kölesi olduğunu ifade eden Katırcıoğlu, HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde nöbet tutan annelere, HDP'li kadın milletvekilin hakaretlerini hatırlattı ve bunun HDP'nin karanlık ve çirkin yüzünü bir kez daha gösterdiğini söyledi.
Katırcıoğlu, çocukların her türlü imkândan, fırsattan eşit ve adil şekilde yararlanması için çalışmaya devam edeceklerini, çocukların şiddete, ihmal ve istismara uğramasına izin vermeyeceklerini vurguladı. Çocukların, yeryüzünün çiçekleri ve insanların umudu olduğunu kaydeden Katırcıoğlu, "Dünya Çocuk Hakları Günü'nde yeryüzünün çiçeklerini birlikte yeşertmeye devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Kaynak: Editör: ADALET BORA
Etiketler: Milletvekili, Katırcıoğlu, kaçırılan, çocuklarla, ilgili, acı, gerçeği, açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı