Kredi kartı kullananlar dikkat!
Haber
14 Şubat 2020 - Cuma 15:03
 
Kredi kartı kullananlar dikkat!
GÜNCEL Haberi
Kredi kartı kullananlar dikkat!

Kredi kartı kullananlar dikkat! Bu dolandırıcılık yöntemine kanmayın!

Uzmanlar sosyal medya üzerinden harekete geçen dolandırıcılar kredi kartı aidat iadesi başlığı altında vatandaşları uyardı. 'Kredi kartı yıllık aidatı' başlığı altında yeni bir dolandırıcı şebekesi ortaya çıktı.

Sosyal medyada dolandırıcılık şebekesi kredi kartı aidat iadesi başlığı altında tüketicileri ağına düşürmeye çalışıyor. Şebeke, sosyal medyada ‘Kredi kartı aidat iadelerini almak için son fırsat’ başlığı altında tüketicilerin dikkatini çekmeye çalışıyor.

Söz konusu ilana tıklayan tüketiciler yeni sekmede açılan sözde iade sayfasına erişiyor. Bir sonraki adımda tüketiciden kullanıcı bilgileri ve şifresi isteniyor. Bu bölüme alakasız isim ve şifreler girilse dahi hesap üzerinden kişinin belli olan cep telefonu numarasına bir şifre gönderiliyor, bu şifrenin alana kodlanması isteniyor. Sonrasında ise dolandırıcılık faaliyeti başlıyor. Uzmanlar tüketicileri bu biçimde yapılan dolandırıcılıklara inanmamaları konusunda uyarıyor.

Kredi kartı yıllık aidatını hiç bir aracı kurum veya vekalet verilmeyen avukat geri alamaz. Kredi kartı ekstrelerine yansıyan yıllık aidatların iade edilmesi için ya bankanın müşteri hizmetlerini arayarak görüşme yapılması ya da Tüketici Hakem Heyetleri'ne müracaat edilmesi gerekiyor. Ancak 01.05.2014'te çıkan yasa ile bankalar, kredi kartı kullanımından dolayı yıllık 150 TL' ye varan bir ücret kesilebiliyor. Bu nedenle Tüketici Hakem Heyetleri'ne müracat edilirse karar tüketici aleyhine çıkacaktır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kredi, kartı, kullananlar, dikkat!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı