Haber Detayı
08 Temmuz 2020 - Çarşamba 19:53
 
Kocali'de düğün yapacaklar dikkat! Yeni karar açıklandı
YAŞAM Haberi
Kocali'de düğün yapacaklar dikkat! Yeni karar açıklandı

HABERPİ.COM- Kocaeli'deki düğünlerle ilgili yeni karar çıktı..Coronavirüsle mücadelede yeni tedbirler alınmaya devam ediliyor. Yeni normalleşme döneminde virüsün yayılma hızını önlemek için düğünlere bir kısıtlama daha getirildi. Halay ve dans yasağından sonra düğünler bundan böyle iki saat içinde yapılacak..
Kocaeli Valiliği alınan kararı kamuoyuna duyurdu.
İşte o karar
İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde, salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için alınması gereken önlemler ayrı ayrı belirlenerek bu kural ve tedbirler çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmesi sağlanmaktadır.
Bu kapsamda ilgi 24.06.2020 tarih ve 10116 sayılı İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Genelgesi gereği çıkartılan 2020/75 sayılı kurul kararı ile düğün salonlarının 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren belirlenen kurallara uygun şekilde hizmet vermeye başlayabilecekleri kararı alınmış ve düğün (gelin alma, kına vs. dahil), nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerde uyulması gereken esaslar dahilinde bahse konu etkinliklerin mümkün olan en kısa sürede tamamlanması gerektiği belirtilmişti.
Buna rağmen bazı yörelerde sokak veya köy düğünlerinin kına, gelin alma, konvoy oluşturma gibi faaliyetlerle üç güne kadar uzatıldığı, bu düğünlerde başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere alınması gereken tedbirlere yeterince riayet edilmediği ve toplum sağlığının riske atıldığı, bu nedenlere bağlı olarak bazı mahalle ve köylerin karantinaya alınmak zorunda kalındığı görülmektedir.
Bu çerçevede İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 07.07.2020 tarih ve 10888 sayılı “Düğünlerde Uygulanacak Tedbirler Hk.” konulu Genelgesi, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca yapılan 2020/88 sayılı kurul toplantımızda konu ile ilgili aşağıdaki kararlar alınmıştır;
        

KARARLAR:

 1. Salgının kalabalık ortamlardaki hızlı yayılımı göz önünde bulundurularak; Mahallelerde ve/veya sokaklarda yapılan düğün (gelin alma, kına vs. dahil), nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerin süresinin aynı gün içerisinde kalacak şekilde ve mahalli özellikler de dikkate alınmak suretiyle 10.00 - 22.00 saatleri arasında 2 saati geçmeyecek şekilde Kaymakamlıklarca belirlenmesine,
Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, Oy birliği ile karar verildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocali'de, düğün, yapacaklar, dikkat!, Yeni, karar, açıklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı