Haber Detayı
01 Haziran 2020 - Pazartesi 12:27
 
Kocaelideki Market ve kuyumcularla ilgili önemli açıklama
GÜNCEL Haberi
Kocaelideki Market ve kuyumcularla ilgili önemli açıklama

HABERPİ.COM- Kocaeli Valiliği bugün(1 Haziran) itibariyle başlayan yeni normalleşme döneminde il Umumi Hıfzısıhha kurulu tarafından alınan kararları açıkadı. Market ve kuyumcuların çalışma saatlerine bağlı oldukları meslek odaları yani Kuyumcular Odası ile Esnaf odası karar verecek.. Bununla birlikte Kocaeli'ye giriş ve çıkışlardaki yasaklar nedeniyle kapalı olan turnikelerde açıldı..
İşte Kocaeli Valiliğinden konuyla ilgili yapılan açıklama; 
Tüm dünyada devam eden ve fiziksel temas, solunum vb. yollarla çok hızlı bir şekilde bulaşarak enfekte olan insan sayısını hızla arttıran Koronavirüs salgınının, halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği azaltarak virüsün yayılım hızı ve alanını düşürmek amacı ile İlimizde çeşitli önlemler alınmış ve vatandaşlarımızla paylaşılmıştır.
Gelinen aşamada virüsün yayılma ve bulaşma hızının azalması, vaka artış hızının düşüşe geçmesi yönünde kaydedilen olumlu gelişmeler doğrultusunda, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından aşağıdaki kararlar alınmıştır;

2020/ 17 sayılı kurulumuzda “Kocaeli İl genelinde tüm kuyumcuların, 6 Nisan 2020 pazartesi gününden itibaren şimdilik Nisan ayı sonuna kadar, ilgili dernek tarafından tekrar talep edilmesi halinde Mayıs ayı sonuna kadar pazartesi ve perşembe günleri mesai saatlerinin 12.00-17.00 olmasına, diğer günlerde kapatılmasına,” 2020/33 sayılı kurulumuzda ise “Kocaeli İl genelinde tüm kuyumcuların, 4 Mayıs 2020 pazartesi gününden itibaren gerekli hijyen kurallarına uymak koşulu ile pandemi süresince, çalışma saatlerinin hafta içi hergün 10.00 - 18.00 arasında açık olacak şekilde düzenlenmesine, hafta sonu ise kapalı olmasına,” kararları alınmıştı. Konu ile ilgili 2020/ 33 sayılı kurul kararın iptaline, İlimiz genelinde bulunan kuyumcuların çalışma saatlerinin bağlı oldukları meslek odası tarafından belirlenmesine,

3-) 2020/ 25 sayılı kurulumuzda “İlimiz genelinde bulunan bakkal, büfe ve tekel bayilerinin sabah 07.00, akşam 22.00 saatleri arasında faaliyet göstermesine,” 2020/33 sayılı kurulumuzda ise “ Kocaeli İl genelinde tüm bakkal, tekel bayisi ve büfelerin 4 Mayıs 2020 pazartesi gününden itibaren gerekli hijyen kurallarına uymak koşulu ile Ramazan ayı süresince çalışma saatlerinin 07.00 - 23.00 olarak düzenlenmesine,” kararları alınmıştı. Konu ile ilgili 2020/25 sayılı kurul kararının iptaline, İlimiz genelinde bulunan bakkal, büfe ve tekel bayilerinin çalışma saatlerinin bağlı oldukları meslek odası tarafından belirlenmesine,İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınmış olan kararların uygulanmasında herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine,Oy birliği ile karar verildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocaelideki, Market, ve, kuyumcularla, ilgili, önemli, açıklama, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı