Haber Detayı
13 Şubat 2020 - Perşembe 18:03
 
KOCAELİDE TÖRENLE AÇILDI
TEKNOLOJİ Haberi
KOCAELİDE TÖRENLE AÇILDI

TÜPRAŞ’ın Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği içerisinde “Enerjimiz Geleceğe; Kodluyorum, Modelliyorum, Üretiyorum” sosyal sorumluluk Projesi Kapsamında yaptırdığı  Şehit Alper Al Ortaokulu Robotik Kodlama, Üç Boyutlu Modelleme, Üretim Beceri  sınıflarının açılışı törenle yapıldı..

Kocaeli Şehit Alper Al Ortaokulu’nda gerçekleştirilen programa; Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un yanı sıra Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu,  İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Öğrenci İşleri Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı Murat Aşım, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Yağız Eyüboğlu,  Şehidimiz Alper Al’ın babası Mehmet Al ve annesi Keziban Al, öğretmenler ile çok sayıda öğrenci katıldı.
Açılışta konuşan Vali Aksoy; Kocaeli özellikle sanayinin başkenti diyebileceğimiz konumda bulunması nedeniyle ilimiz bakımından da önem taşıyor. Kocaeli’de özellikle kodlama sınıfları, robotik atölyeler oluşturma adına ne yapabiliriz diye geçtiğimiz yıllarda düşündük ve bununla ilgili bir çalışma yaptık. Her eğitim bölgesinde bir okulumuzu robotik atölyesi oluşturmak suretiyle öğrencilerimizin yararlanabileceği konuma taşımak için İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz bir planlama yaptı. Kocaeli genelinde 116 okulumuzu öncelikli okul olarak belirledik. Her eğitim bölgesinde bir anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liseye bu sınıfları yapmak ve çocuklarımız da bu okullarımıza götürerek bu sınıflardan yaralanmalarını ve eğitim noktasında kendilerini geliştirebilecek fırsatları vermek için bir gayret içerisinde çalışmalarımıza başladık. 
Bu çalışmaları geçtiğimiz yıllarda başlattık. Bugün itibariyle Kocaeli’de toplamda 65 robotik kodlama sınıflarımızı tamamlamış durumdayız. Bunların 33’ü hayırseverlerimizin katkılarıyla ve elde ettiğimiz imkanlarla, 10’u Milli eğitim Bakanlığımızın koordinasyonluğunda tamamlanan ve 22’si de Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin imkânlarıyla gerçekleşen kodlama robotik sınıflarımızdır. Bunların 19’u ilkokullarımızda, 26’sı ortaokullarımızda ve diğerleri de liselerimizde bulunan sınıflarda hayata geçirilmiştir. Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz eğitime büyük destek vermektedir, bu anlamda önceki ve mevcut başkanımıza da çok teşekkür ediyoruz. Tablet dağıtılıyordu, artık tablet dağıtımında vazgeçelim dendi ve robotik sınıflara daha fazla talep olmaya başladı ve bu yönde Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin meclisimiz karar aldı ve bu yıl itibariyle de 79 robotik sınıf Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılacak ve önümüzdeki yıllarda da yapımına devam edilecek. 'dedi 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KOCAELİDE, TÖRENLE, AÇILDI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı