Kocaeli Valisi Seddar Yavuz yerli otombilde
Haber
11 Şubat 2021 - Perşembe 21:36
 
Kocaeli Valisi Seddar Yavuz yerli otombilde
TEKNOLOJİ Haberi
Kocaeli Valisi Seddar Yavuz yerli otombilde

HABERPİ- Kocaeli Valisi Seddar Yavuz Gebze Bilişim Vadisinde Yerli Otomobile bindi ve: Türkiye’nin otomobili TOGG. Heyecan ve gurur duyduk.' dedi
Gebze Bilişim vadisinde ; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde, Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile TOGG arasında "Meteorolojik Verilerin Paylaşımına İlişkin Protokol İmza Töreni Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla yapıldı

Bilişim Vadisi'nde düzenlenen törene; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın,  TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun ve TOGG CEO'su M. Gürcan Karakaş ve çok sayıda davetli katıldı.

 Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptığı açıklamada; "Bugünkü protokolle, TOGG ve Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz arasında meteorolojik verilerin paylaşımı mümkün hale geliyor. Bu imzaların salt meteorolojik bilgi paylaşımından çok daha önemli anlamlar içerdiğinin altını çizmemiz gerekiyor. TOGG-Meteoroloji Genel Müdürlüğü işbirliği, mobilite ekosistemimizde öncü bir adım olacak. Sektörle yakın temas içerisinde hazırladığımız "Mobilite Araç ve Teknolojileri Yol Haritası”nı yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacağız. Türkiye’nin rotasını Ar-Ge ve inovasyon da tutmakta kararlıyız. Suni gündemleri asla kabul etmiyoruz. İşte TOGG gibi büyük ve vizyoner projeler ülkemizin teknoloji ekosistemini de besleyip, büyütüyor. Yazılımdan mekanik parçalara kadar, üretim sürecine dahil olacak yerli tedarikçilerle TOGG çok yakın iş birliği içinde. Yaptıkları iş bakımından dünyada ilk olma özelliğine sahip startuplar dahi bu sürece katkı sağlayabiliyorlar. İnovasyon alanında her türlü yeni fikre ve girişime de kapı aralıyor. Bu anlamda TOGG, Türkiye’deki mobilite ekosistemine de liderlik ediyor. İşte bugün Tarım ve Orman Bakanlığımız ile birlikte somut bir iş birliğine imza atıyoruz. Bugünkü protokolle, TOGG ve Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz arasında meteorolojik verilerin paylaşımı mümkün hale geliyor. Bu imzaların salt meteorolojik bilgi paylaşımından çok daha önemli anlamlar içerdiğinin altını çizmemiz gerekiyor.  TOGG-Meteoroloji Genel Müdürlüğü iş birliği, mobilite ekosistemimizde öncü bir adım olacak." dedi.

Dünya çapında örnek teşkil edecek olan bu anlaşmaya göre, TOGG'un akıllı yaşam platformu olarak adlandırılan elektronik arabirimine, MGM tarafından sağlanacak gözlem, hava tahmini, kara yolları tahmin sistemi ve MeteoUyarı gibi ürünlerin entegrasyonu sağlanacak. TOGG ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasındaki veri paylaşımı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın TOGG'u yetkilendirmesiyle gerçekleşecek.Sürücüye Yönelik Uygulamalar, Araç İçi Uygulamalar ve Araçtan Alınacak Sensör Verilerinin Kullanımı olarak üç başlık altında hayata geçirilecek uygulamalar ve sağlanması hedeflenen katma değer sayesinde yeni teknoloji ve servislerin geliştirilmesinin de önü açılacak.Anlaşma kapsamında, TOGG otomobillerinde yer alması planlanan hava tahmin gösterimi, navigasyon da güvenli rota hesaplama ve adaptif menzil hesabı için MGM'nin verileri kullanılması planlanırken, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen Karayolları Hava Tahmin Sistemi'nin (KHST), TOGG Akıllı Yaşam Platformuna entegrasyonu sağlanacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocaeli, Valisi, Seddar, Yavuz, yerli, otombilde,
Yorumlar
Haber Yazılımı