Kocaeli'de karantinayı ihlal edenlerle ilgili flaş karar
Haber
15 Eylül 2020 - Salı 17:12
 
Kocaeli'de karantinayı ihlal edenlerle ilgili flaş karar
YAŞAM Haberi
Kocaeli'de karantinayı ihlal edenlerle ilgili flaş karar

Kocaeli Valiliği Kocaeli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile karantinayı ihlal edenlerin ödeyeceği miktar ile ilgili açıklama yaptı.
Açıklama ve kararlar şöyle: İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde koronavirüs salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi için alınan tedbirlere ve belirlenen kurallara riayet edilmesi elzemdir. İçişleri Bakanlığımızın ilgili genelgeleri ile izolasyon süreçlerini evlerinde geçirmekte olan (hastalığın ağır seyrettiği vakalar hariç) hastalık belirtisi gösteren veya bu yönde tanı konulan kişiler ile temaslı oldukları belirlenen kişilere yönelik etkin takip ve denetim sistemi belirlenmiştir. Ayrıca İl/İlçe Salgın Denetim Merkezleri aracılığıyla yapılan rehberlik ve denetimlere rağmen hakkında izolasyon kararı verilmiş bazı kişilerin tedbirlere aykırı davranarak ikametlerini terk etmek suretiyle hastalığı başka kişilere bulaştırdığı, ilimiz genelinde vaka artışlarına sebebiyet vererek halk sağlığını önemli ölçüde riske attıkları anlaşılmaktadır.
İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 11.09.2020 tarih ve 14810 sayılı “Yurt ve Pansiyonlarda İzolasyon” konulu Genelgesi gereği çıkartılan 2020/105 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararı kapsamında, konu ile ilgili ilimiz genelinde alınmış olan tedbirlere ilave olarak Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca, 15.09.2020 tarihinde Sayın Valimiz Seddar YAVUZ başkanlığında yapılan 2020/106 sayılı kurul toplantımızda aşağıdaki kararlar alınmıştır;

        
KARARLAR

1.    İlimiz genelinde evde izolasyonda olması gerekirken kolluk birimlerince yapılan denetimler sonucunda konutlarını terk etmek başta olmak üzere değişik şekillerde izolasyon kararına aykırı hareket ettiği tespit edilen, haklarında ilgili genelgeler ve hıfzıssıhha kurul kararları çerçevesinde gerekli idari işlemler yapılarak, Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunulan, ayrıca Valiliğimizce izolasyon sürecini tamamlatmak üzere tahsis edilmiş olan yurtlara sevk edilerek zorunlu izolasyona tabi tutulan kişilerin yurtlarda kaldıkları süre zarfında, özel kişisel ihtiyaçları hariç yurttaki genel hizmetler (konaklama, yemek ve temizlik) için belirlenen (KDV dahil) günlük 80 TL. bireysel maliyetin ve şampuan, diş macunu, diş fırçası gibi özel kişisel temizlik ürünlerinin talep edilmesi halinde bunlar için de toplam konaklama ücretine (KDV dahil) 25 TL. eklenerek bu bedellerin kendilerinden tahsil edilmesine,
 
Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliği ile karar verildi.
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocaeli'de, karantinayı, ihlal, edenlerle, ilgili, flaş, karar,
Yorumlar
Haber Yazılımı