Haber Detayı
20 Ocak 2020 - Pazartesi 20:42
 
KOCAELİ'DE ÇÖP GERÇEĞİ VE TAHİR BÜYÜKAKIN
GÜNCEL Haberi
KOCAELİ'DE ÇÖP GERÇEĞİ VE TAHİR BÜYÜKAKIN

HP/CENGİZ YÜCAK Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, geçtiğimiz hafta Akademik Odalar Birliği ile yaptıkları ortak çalışmada çöp bertaraf etme tesisinin Kandıra’ya yapılacağını açıkladı.

İşte Başkan Büyükakın’ın yaptığı açıklama;
 "Biz de Kocaeli’yi çöplük yapmamak için aksiyon alıyoruz. İZAYDAŞ’ın artık depolama şansı kalmadı. Bunu 3 yıl önce demiştim ve bu 3 yıllık süre doldu. Akademik Odalar Birliğiyle paylaşımcı bir süreç içindeyiz. Bakanlık  sıfır atık projesini geliştirmiştir. Biz de bertaraf etme yöntemiyle yürüyeceğiz. Bunun için iki önemli noktaya yapılması uygun görüldü. Biri batı yakasında diğeri İzmit’in bittiği Kandıra’nın başladığı F tipi cezaevinin güneyinde bir noktaya kurulacak. Çevreye koku dışında herhangi bir zararı yok. Ama bu koku kuzey rüzgarlarıyla yerleşim yerlerine varmıyor"

Olay bu…
Vay sen misin İzmit ve Kandıra’nın adı ile “çöp” sözcüğünü birlikte telaffuz eden!?
İzmit’in ağzı iyi laf yapan muhalif siyasetçileri ile Büyükakın’ı köşeye sıkıştırmak için sotada bekleyen basın patronları başladılar  veryansın etmeye veya ettirtmeye “Kandıra’yı çöplük yaptırmayız” veya “doğaya zarar verip çevreyi kirlettirmeyiz” diye..

Yahu yıllardan beri Gebze ve Dilovası’nın adı hep çevre kirlilikleri ve çöplerle anılırken neredeydiniz?
Gebze ve Dilovası çöp ihalelerinin sadece parasal kısmı ve kime verildiği ile ilgilenen o medya patronlarının, Kömürcüler OSB’den Dilovalıların tepesine çöken kömür tozu veya havaya püfür püfür duman savuran o devasa sanayi tesisleri için tek lafına tanık olan var mı?

Ne diyorlar?
“Kandıra’yı çöplük yaptırmayız”
Eyvallah emriniz olur..
Peki nereye yapılsın bu çöp tesisi?
Sizin için en münasip yer yine Gebze veya Dilovası değil mi..

Beyler beyler bir kere şunları kafanıza iyice sokun;
Kocaeli’nin 12 ilçesi de aynı değerdedir ve bu 12 ilçede yaşayan her bir birey de eşit kıymettedir bu bir…
Kocaelilerin kullanımından sonra çöp konteynırlarına bırakılan bu çöpler, komşu iller Sakarya ve İstanbul kabul edilmeyeceğine göre illa ki bu 12 ilçeden birisinde bertaraf edilecektir bu da iki..

Gelelim çöplerin bertaraf edilmesine;
Bu konuda da kamuoyu “çevre kirliliği” ajitasyonu üzerinden yanlış yönlendirilmek isteniyor. Olay çevreyi kirletmek değil çevre kirliliği oluşturmaması için çöplerin toplanılması ve “sıfır atık” yöntemi ile bertaraf edilmesi olayıdır..

Kandıra’ya kurulacak olan çöpleri bertaraf etme tesislerinde önce çöpler ayrıştırılacak. Tekrar üretime kazandırılması mümkün olan cam, plastik, kağıt, demir, çelik vs. kısmı üretimde  kullanılmak üzere sanayi tesislerine gönderilecek. Kalan kısmı ise yakılarak yok edilecek..

Yakma olayına gelince;
Bunu yakma değil de "ileri teknoloji ile gazlaştırma" olarak tanımlıyorlar. Son teknoloji ürünü olan makinaların içine atılan çöplerden geriye sadece kullanılacak gaz, kil ve havaya çıkan duman kalıyor. O kilin içinde de kadmiyum gibi değerli bir element var ve onun da ayrıştırılıp değerlendirilmesi söz konusu..
Kadmiyum nedir ve nerelerde kullanılır mı?
Hemen bakalım Google amcaya;
Kimyasal özellikleri çinkoyla cıva arasındadır. Kadmiyumun birçok bileşiği, boyalarda sarı ve kırmızı pigment olarak kullanılır. Kadmiyum elektrotlu akümülatörler, kurşunlu akülerden daha uzun ömürlüdür. En çok çelik, demir, bakır ve çinko üzerine kaplanarak, korozyona karşı dayanıklılık sağlamakta kullanılır.

Çöp atığını "ileri teknoloji ile gazlaştırma" eylemi sırasında havaya savrulan duman gelince;
o dumanın toplamı,  Gebze ve Dilovası bölgesinde kurulu yüzlerce en büyük sanayi tesisinden her hangi bir tanesinin savurduğu duman kadar çok ve daha zararlı değildir..

Bakınız dünyada tüm ülkeler çöp üretiyor ve ürettiği çöpleri bir şekilde bertaraf ediyor. Gelişmiş batılı ülkelerde dahi bu çöp bertaraf tesisleri şehir merkezlerinin içindedir ve sıradan bir fabrika görünümündedir.

Bir araştırın bakalım Almanya’da Münih Olimpiyat Stadyumunun hemen yakınında çöp bertaraf etme tesisi var mı yok mu diye..

Bir belediye başkanının en önemli görevi çevre temizliği ve çevre kirliliğine neden olacak şeyleri yok etmek değil midir?
O zaman bırakalım da Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın da görevini yapsın..

Hani siz manşet atmışsınız ya "KARTEPE'YE KARFEST KANDIRA'YA ÇÖPFEST" diye, yani bizimkilere de tersi durumda  "KARTEPE'YE KARFEST GEBZE'YE ÇÖPFEST" manşeti atma yolunu açmışsınız yani..

Kaynak: Editör:
Etiketler: KOCAELİ'DE, ÇÖP, GERÇEĞİ, VE, TAHİR, BÜYÜKAKIN,
Yorumlar
Haber Yazılımı