Kocaeli bu proje ile bir ilke imza atacak. Dört ilçede başlıyor
Haber
22 Nisan 2022 - Cuma 11:23
 
Kocaeli bu proje ile bir ilke imza atacak. Dört ilçede başlıyor
TEKNOLOJİ Haberi
Kocaeli bu proje ile bir ilke imza atacak. Dört ilçede başlıyor

Kocaeli'de bir ilke imza atılıyor. “Doğaya Saygılı, Sağlığa Faydalı Aronya Yetiştiriciliği Projesi” Bakanlık tarafından desteklen projeler arasındaki yerini aldı ve 4 ilçede hayata geçirilecek
Tarım ve Orman Bakanlığının 2022 Yılı Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi kapsamında ilimizde tarım faaliyetlerinin arttırılması için Kocaeli Valisi  Seddar Yavuz’un talimatlarıyla başlatılan, Gebze Teknik Üniversitesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Körfez İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce ortaklaşa hazırlanan Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Programı kapsamında “Doğaya Saygılı, Sağlığa Faydalı Aronya Yetiştiriciliği Projesi” Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenmeye değer bulunduKocaeli'de ilk defa denenecek Aronya bitkisi yetiştiriciliği Akıllı Tarımı da önceleyecek bir proje olmakla birlikte Tarım ve Orman Bakanlığınca 100 destekli bir proje oldu.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kullar Fidanlık yerleşkesi, Gebze Teknik Üniversitesi Akıllı Tarım Merkezi, İzmit Fethiye Mahallesi, Körfez Dikenli Mahallesi ve Kartepe ilçesinde belirlenen toplam 10 dekarlık alanda uygulanacak 

Akıllı tarım kapsamında 100 hibe destekle maliyeti 395 bin TL olan ve yaklaşık 1700 fidanın dikiminin gerçekleşeceği projede Wiking ve Nero çeşidi denemeleri yapılacak.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yerleşkesinde gerçekleştirilen Aronya fidanı dağıtım programına İl Tarım ve Orman Müdür V. Yüksel ÇİL, İl Müdür Yardımcıları, Körfez İlçe Müdürü Semra Koşumçu, Şube Müdürleri, proje yürütücüleri ve proje uygulayıcısı üreticiler katılım sağladı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocaeli, bu, proje, ile, bir, ilke, imza, atacak., Dört, ilçede, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı