Haber Detayı
12 Temmuz 2020 - Pazar 09:32
 
Karaosmanoğlu'ndan Ertuğrul Günay'a sert tepki
EĞİTİM-KÜLTÜR Haberi
Karaosmanoğlu'ndan Ertuğrul Günay'a sert tepki

ADALET BORA/haberpi- CHP'nin eski Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş'ten sonra Eski Ak Partili Kültür Bakanı Ertuğrul Günya'dan da Ayafosya camii ile ilgili şoke eden çirkin  açıklama geldi..
CHP'den ihraç edildikten sonra Ak Partiye geçen ve 60. ve 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri'nde Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yaptıktan sonra Ak Partiden ayrılan Günay'ın bugünkü Ayasofya paylaşımı herkesten büyük tepki aldı
Günay  sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:  
“Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi” ne demek? Ayasofya Rumca-Kebir Arapça; alakasız bir uydurma! Neden, Osmanlı-Selçuklu eserleri, mesela Mimar Sinan merhumum Süleymaniye’si yahut Selimiye’si ‘kebir’ (en büyük/ulu) değil de, Bizans’ın eseri en büyük? Bu nasıl bir eziklik duygusu?
Ayasofya’nın cami olmasını değil, “kebir/en büyük/ulu” tamlamasını tartışıyorum. Bu eleştirimden alınanlara, 2008’de Topkapı Bab-ı Hümayün içinden gecekonduları ve Ayasofya içinde unutulmuş devasa iskeleyi çıkardığımı, avludaki kapalı sultan türbelerini açtığımı da hatırlatırım.

KARAOSMANOĞLU'NDAN  GÜNAY'A SERT TEPKİ
Ak Parti Genel Merkez eski Gençlik kolları başkanı İsmail Karaosmanoğlu Günay'a sert tepki göstererek ;  Sultanahmet Camiinin güney batısında yine Bizans’tan kalan Küçük Ayasofya ile ayırt etmek için “Ayasofya-i Kebir Camii” denilmiş. 1936 tarihli tapu senedine de böyle yazar. Bunu bilemeyecek kadar cahil olamazsınız. Derdim camii olması değil desenizde zorunuza gitmiş belli ki.'dedi 
HURŞİT GÜNEŞ'DE ŞOK ETMİŞTİ
CHP kocaeli eski milletvekili Hurşit Güneş sosyal medya hesabından şunları söylemişti; Şimdi Ayasofya “Ayasofya Camii” mi oldu? Yani Santa (Aziz) Sofya Camii. Komik değil mi? Bir Hristiyan büyüğü ismiyle bir İslam mabedi, camii. Bari ismini de değiştirin de ayıp olmasın!

Kaynak: Editör:
Etiketler: Karaosmanoğlu'ndan, Ertuğrul, Günay'a, sert, tepki, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı