Haber Detayı
04 Eylül 2019 - Çarşamba 11:58
 
İSU İZMİT SANAYİ SİTESİNDE DENETİME BAŞLADI
DİĞER Haberi
İSU İZMİT SANAYİ SİTESİNDE DENETİME BAŞLADI


Kocaeli’nde “Sıfır kirlilik:Yüzde 100 Arıtma” ilkesi ile hizmet veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü tarafından Kocaeli genelinde yapılan denetim ve kontrollerle atıksudan kaynaklanan kirliliğe taviz verilmiyor. Kurum, İzmit Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifinin talebi doğrultusunda site içerisinde yer alan işletmelerin atıksularının denetimine başladı.

Ülkemizin en büyük sanayi sitelerinden biri olan SS İzmit Sanayi Sitesi’nde, yüzlerce Küçük ve Orta Ölçekli sanayi kuruluşları ile işletmeler faaliyet gösteriyor. Site, yer alan firmaların ürettikleri ürünler, sağladığı işgücü ve istihdam ile ülke ekonomisine önemli girdi sağlıyor. Sanayi Sitesi içerisinde, İzmit Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi tarafından organize edilerek yönetilen yağmursuyu ile atıksu altyapısı ve arıtma tesisi bulunuyor. İSU Genel Müdürlüğünce ruhsatlandırılan Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifinin İSU kanalizasyon şebekesine olan bağlantısı düzenli olarak kontrol edilerek takip edilmektedir.

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ı ziyaret eden İzmit Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi Başkanlığı, sanayi sitesindeki işletmelerin atıksularının denetlenmesi talebi üzerine çalışmalara başlandı. Atıksuların Kanalizasyona Deşarj Yönetmeliği (AKDY) kapsamında İSU Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ile KBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından, Sanayi Sitesi içerisinde bulunan işletmelerin yasal mevzuat çerçevesinde denetim ve kontrolleri gerçekleştiriliyor. Yapılan denetim ve kontrollerde, atıksu deşarjı yönetmeliğine uymayan firmalara gerekli düzenlemelerin yapılması için tavsiye ve uyarılarda bulunuluyor.

İSU Genel Müdürlüğü, kot düşüklüğü ve yağmursuyu altyapısı yetersizliği nedeniyle sürekli su baskını yaşayan Sanayi Sitesindeki yağmursularını uzaklaştırmak için yeni yağmursuyu hatları inşa etti ve mevcut yağmursuyu hatları ile terfi merkezinin temizliklerini yaptı. Yapılan temizleme çalışmalarında yağmursuyu hatlarına gelişigüzel atılan kablo ve benzeri malzemeler çıkartılarak düzenli akışı sağlandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İSU, İZMİT, SANAYİ, SİTESİNDE, DENETİME, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı