İstihdam garantili eğitim için iki bakan imzayı attı
Haber
18 Kasım 2021 - Perşembe 15:38
 
İstihdam garantili eğitim için iki bakan imzayı attı
EĞİTİM-KÜLTÜR Haberi
İstihdam garantili eğitim için iki bakan imzayı attı

HABERPİ- Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla İstanbul Tuzla OSB'de düzenlenen törende iki bakanlık arasında gerçekleştirilen "Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü"nü imzaladı.
    Mesleki eğitimde yeni bir açılım yaptıklarını aktaran Özer, Millî Eğitim Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İstanbul Sanayi Odası (İSO), İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile birlikte mesleki eğitimi ayağa kaldırmak için iş birliği yaptıklarını kaydetti.
Bakan Özer: “En kritik tamamlayıcı hamleyle artık bu iş birliklerimizle istihdam garantili eğitim vermeye başladık. Artık sektör nerede 'Aradığım elemanı bulamıyorum.' derse Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı olarak oraya gideceğiz ve gerekirse 4 yıllık mesleki eğitim programı gerekirse de 6 aylık kısa süreli meslek eğitim merkezini tamamlama programını açarak iş gücü piyasamızın ihtiyaç duyduğu tüm sektördeki insan kaynaklarını hızlı bir şekilde yetiştireceğiz. İş dünyasının elindeki bu mazereti el birliğiyle kaldırmış olacağız."dedi Bu hafta Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul'daki tüm otellerin insan kaynağı ihtiyacını gidermek için anlaşma imzaladıklarını anlatan Özer, artık otellerin içerisine mesleki eğitim merkezi kuracaklarını söyledi.
Bakan Varank'ta yaptığı açıklamada; Millî Eğitim Bakanlığı ile yeni bir projeyi başlatmak için huzurlarınızdayız. Bu imza ile sanayi sektöründe yaşanan hızlı dönüşümleri yerinde tespit edecek, bunların eğitime hızla adaptasyonunu sağlayacağız. Eş güdüm içerisinde, sanayi sektörünün nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılayacak, verilecek ciddi teşviklerle de istihdamı geliştireceğiz. Mesleki eğitim merkezleri, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları olarak yeniden yapılandırıldı. Buradan meslek öğrenen öğrencilerimiz, aynı zamanda bir lise diplomasını da alabilecekler. Böylece, mesleki eğitim merkezlerinin istihdam noktasındaki önemi bir kat daha arttı. 77 ildeki 251 organize sanayi bölgesi ile 4 ildeki 4 sanayi sitesi, en az bir mesleki ve teknik Anadolu lisesi ya da mesleki eğitim merkeziyle eşleşecek. Bu sayede OSB'lerde mesleki eğitim merkezi Programı uygulamaları yaygınlaştırılacak. Eğitim öğretim ve belgelendirme faaliyetlerine katılım artırılacak. Katılımcılar ağırlıklı olarak bizzat üretim alanında işbaşında eğitim alarak meslek öğrenecek. Öğretim programları ve eğitim materyalleri sürekli güncellenecek. Özetle daha dinamik eğitim müfredatı, daha dinamik eğitim materyalleri ve bizzat çalışarak öğrenen daha dinamik bir insan kaynağına kavuşacağız.' dedi 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İstihdam, garantili, eğitim, için, iki, bakan, imzayı, attı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı