Haber Detayı
31 Mayıs 2020 - Pazar 13:50
 
İŞTE GEBZE SARI CAMİ VE MEYDAN PROJESİ
İLÇELER Haberi
İŞTE GEBZE SARI CAMİ VE MEYDAN PROJESİ

HP/CENGİZYUCAK Gebze Belediye Meclis üyesi ve KBB Başkan vekili Yaşar Çakmak Gebze Beylikbağı mahallesindek ‘Sarı Cami’ projesi hakkıında bilgi paylaştı

SARI CAMİ VE MEYDAN PROJESİ

Gebze Beylikbağı bölgesi (Ulus, Beylikbağı, Hürriyet, Yavuz Selim ve Mimar Sinan Mahallelerinin orta yerindeki) en büyük meydan ve Sarı dış cepha boyası nedeniyle 1979’lardan bu yana 41 yılı aşkın süredir bilinen ‘Sarı Cami’ projesi hakkıında bilgidir.

Bölge ve özelde Sarı Cami cemaati bol ve bereketli, muhafazakar, dinine, ezan ve bayrağına mukaddes değerlerine bağlı, çalışkan, genelde işçi- emeklil ve gençlerden oluşan bir yapıda. Sayısı ondan fazla olan çay ocakları sohbet meraklılarınca her daim canlı. Çarşamba günleri kurulan pazar nedeniyle trafik ve yoğunluk hayli artıyor.

Sabah namazında dahi dolu olan cami, cuma ve bayram namazlarında yetersiz kalıyordu. Uzun zamandır yıkılıp daha büyük ve güzel bir cami yapılması, meydan ve trafiğin düzenlenmesi hep konuşuldu talep edildi.

Geçen yılki 31Mart yerelseçimlerinde: Gebze ve Kocaeli Büyükşehir Meclis Üyesi olarak seçildim. Ak Parti Kocaeli Meclis Grup Sözcüsü ve Büyükşehir Başkan vekili olarak vazifelendirildim. Kocaeli’de inşaa edilen, edilmekte olan, proje halindeki tüm cami, kur’an kursu vb hizmetlerde büyükşehir belediyemizin katkıları konusunda, İlçe belediye ve diyanet teşkilatımız ile de koordineli olarak, sevk ve idarede görevliyim. Bu vazifem halen daha devam ediyor. KBB Başkanımız Doç.Dr.Tahir Büyükakın’ın bizi buişte özel görevlendirmesi ile; Gebze Belediye Başkanımız Zinnur Büyükgöz, Teknik Yardımcısı Yusuf Burkut ve ekibi, Sarı Cami Dernek yöneticileri, Bölge Meclis Üyelerimiz, Esnaf ve halkımız ile projenin detaylarını değerlendirdik.

Malum Caminin yanındaki yol ve meydan; telefon (internet), temiz su, yağmursuyu, kanalisazyon, doğalgaz ve yüksek gerilim dahil elektrik altyapısı ile çevrili. Canlı bir trafik içinde. Etraftaki etkileri dikkate almak ve yeni problemler çıkarmadan kalıcı ve daimi çözümler üretmek gerekiyor. Bir kere yapıp tam yapmak gerekiyor. Hepsi için mesai ve kaynak gerekiyor. Büyükşehir ve Gebze Belediyelerimiz ve hayırsever halkımızın destekleri ile bu konuyu da rahatça çözeceğiz. İnş.

Öncelikle SEDAŞ Bölge Müdürlüğümüz ile yaptığımız görüşmelerin sonucu ‘Yüksek Gerilim Hattının’ inşaat alanınını baypas edecek şekilde yeraltına alınması tamamlandı. Burası için hatırı sayılır bir bütçe ayıran, ve gerçekleştiren SEDAŞ yönetimine teşekkür ediyoruz. Yol kenarındaki esnafın dükkanları rızaen boşaltması sonrasında yıkım işlemlerine de başlandı.

Planımızda caminin tamamen yıkılıp altına iki katlı otopark ile bir seferde tamamlanması ve çevre - meydan düzenlemesine geçilmesi var. Bu süreçte eski sağlık ocağı cami- mescid olarak kullanılabilecek.

Corona salgını, sokağa çıkma yasakları nedeniyle etrafın ve caminin bu sıralar boş olması büyük bir avantaj. Şu ana kadar çalışmalarımız tüm çevrenin samimi katkıları ve destekleri ile gayet güzel bir şekilde devam ediyor. Katkı sunan, hayır dua eden herkese kalbi teşekkürlerimizi arz ediyoruz.
Yaşar Çakmak

Kaynak: Editör:
Etiketler: İŞTE, GEBZE, SARI, CAMİ, VE, MEYDAN, PROJESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı