Haber Detayı
21 Kasım 2019 - Perşembe 18:29
 
İstanbul’un Nostaljik Vapuru yeniden Boğaz'la buluşacak
TEKNOLOJİ Haberi
İstanbul’un Nostaljik Vapuru yeniden Boğaz'la buluşacak

ADALET BORA/ haberpi-  İstanbul Valiliği güzel haberi duyurdu. İstanbul'un nostaljik vapurlarından Paşabahçe yeniden Boğaz'la buluşacak. Yeniden martılar eşliğinde yolcularını taşıyacak
İstanbul Valiliği nostaljik vapurların dünden bugüne tarihini ve alınan kararları kamuoyuyla paylaştı..
Buna göre; İstanbul’un vazgeçilmez simgeleri arasında yer alan ve “Bahçe Sınıfı” olarak adlandırılan Dolmabahçe, Fenerbahçe ve Paşabahçe vapurları, ismini İstanbul’un semtlerinden alıyor. Marmara Denizi sularında uzun yıllar hizmet veren bu vapurlardan Fenerbahçe, Rahmi M. Koç Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor; Paşabahçe’nin ise yeniden Boğaz’la buluşması planlanıyor.

Şehir içerisinde iki yakayı birbirine bağlayan ve binlerce insan tarafından kullanılan vapurlar hem İstanbul’un Kız Kulesi, Galata Kulesi, saraylar ve köprüler gibi siluetlerini görmenizi hem de Boğaz havasını içinize çekmenizi sağlayan toplu taşıma araçlarındandır.

Vapurların hikâyesine bakıldığında, vapurların tarihçesi Cevdet ve Fuat Paşaların girişimleriyle 1851 yılında kurulan Şirket-i Hayriye’ye dayanıyor. Osmanlı Devleti’nde kurulmuş ilk anonim şirket olan Şirket-i Hayriye’nin kuruluş amaçlarından biri de İstanbul ve Boğaziçi iskeleleri arasında daha önce kayıklarla gerçekleştirilen ulaşımı kayıklara göre daha konforlu ve güvenli olan buharlı gemilerle sağlamak.

Vapurların 1858’den beri faaliyet gösterdiği Haliç hattında kurulu bulunan Haliç Vapurları Şirketi’nin 1941 yılında; Boğaz hattında vapur işletmek üzere 1851’de kurulmuş olan Şirket-i Hayriye’nin ise 1945 yılında kamulaştırılarak bütün haklarının Şehir Hatları’na devredilmesi ile İstanbul sularında vapur taşımacılığı tek çatı altında toplanmış oldu.

Kamulaştırılan Şirket-i Hayriye İstanbul ve Boğaziçi arasında buharlı gemiler ile yolcu taşımacılığı hizmeti verdi.  İkinci Dünya Savaşı sonrasında filosunu yenileme ihtiyacı hisseden ve adı Şehir Hatları İşletmesi olarak değiştirilen işletmeye 1950’lerin başlarında üç parti halinde Hollanda’da inşa edilen yeni yolcu vapurları katıldı.

İstanbul vapurları sadece kentiyle değil yaşayanı, yaşatanıyla da bütünleşmiş toplu taşıma araçları olduğunu Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, her alanda çok hızlı değişim ve dönüşümün yaşandığı günümüzde vapur yolculuklarının değişmeyen nadir keyiflerden biri olduğunu söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İstanbul’un, Nostaljik, Vapuru, yeniden, Boğaz'la, buluşacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı