Haber Detayı
23 Ocak 2020 - Perşembe 12:59
 
İşitme engelliler için önemli proje
TEKNOLOJİ Haberi
İşitme engelliler için önemli proje

HABERPİ.COM- işitme engellilerin bilgiye daha rahat ve hızlı erişmesini sağlayan önemli bir proje daha.. Engelsiz çeviri ile işitme engelliler okuduklarını daha rahat anlayabiliyor..
Kendi aralarında işaret dili yardımıyla rahatlıkla iletişim kurabilmelerine rağmen gündelik hayatta zorluk çeken işitme engelliler için geliştirilen Engelsiz Çeviri projesi, işaret dili yazılımıyla web sayfalarındaki metinleri anlık işaret diline çeviriyor. İşitme engelli bireylerin okuduklarını anlamalarına yardımcı olan Engelsiz Çeviri girişimi; web eklentisi, PDF eklentisi ve video eklentisi olmak üzere üç ürünle hizmet veriyor
 
İşaret dilinde kelimelerin ek kavramının bulunmaması ve kelime dağarcığının dar olması nedeniyle işitme engelli bireylerin yüzde 50'ye yakın kısmı okuduğunu anlamakta güçlük çekiyor.. Web sitelerine entegre edilen Engelsiz Çeviri, işitme engelli bireylerin üzerine tıkladıkları cümleyi işaret diline çevirerek engelli bireylerin okuduklarını anlamalarına yardımcı oluyor..Böylece İşitme engelli bireyler Engelsiz Çeviri teknolojisiyle bilgiye daha rahat ve hızlı erişebiliyor..

Kaynak: Editör:
Etiketler: İşitme, engelliler, için, önemli, proje, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı