GTO Başkanı Çiler Gebze'nin il olması için düğmeye bastı
Haber
29 Haziran 2022 - Çarşamba 22:19
 
GTO Başkanı Çiler Gebze'nin il olması için düğmeye bastı
SİYASET Haberi
GTO Başkanı Çiler Gebze'nin il olması için düğmeye bastı

HABERPİ- Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler Gebze'nin Büyükşehirli il olması gerektiğini belirtti ve bunun için çalıştay yapacaklarını açıkladı. Çiler 'Ben Gebzeliyim, Dilovalıyım, Darıcalıyım, Çayırovalıyım. Sonra Kocaeliliyim. Bunu herkes böyle bilecek. Burası il olacak il. Sokağa dökülecekse sokağa döküleceğiz.Siyaset bunu duyacak' dedi 
Haziran ayı olağan Meclis Toplantısında konuşan Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler Gebze’nin Büyükşehirli İl olmayı hak ettiğini belirterek Yalnızca Gebze’nin 31 ilden daha kalabalık olduğunu, - Türkiye’de bir çok ilden daha fazla dinamiğe sahip olduğunu dile getirdi.

'Boş tenekeden ses çıkar dolu tenekeden ses çıkmaz' diyen Başkan Çiler:  Darıca 10 ilden büyük, Çayırova 3 ilden büyük. Dört ilçenin toplamı 34 ilden daha büyük. Malatya , Ordu ve Erzurum büyükşehirden daha büyük aynı zamanda.Sanayinin devleştiği farklı kültürlerin birletşiği teknolojinin vucüt bulduğu bir yerdir Gebze..
Sadece Gebze Organize sanayi bölgesi tek basına 15 Milyar dolar ihracat yapıyor.. Kocaelinin tamamının ihracat oranı 33,5 milyar dolar. Sadece Gebze OSB 15 Milyar dolar yapıyor. Burada üretim yapan firmaların çoğunun yönetimi İstanbul'da buna rağmen ikinci sıradayız. Bursanın 10 katı kadar vergi veriyoruz. Neden il olmalıyız onun için söylüyorum. STK'lara meslek odalarına yerel yönetimlere sesleniyorum. Siyasi erk bize sahip çıkmadı. Gebzenin sahibi sizlersiniz arkadaşlar. Ahlat'ın nufüsü 13 bin, Ahlat'ın il olmasına karşı değilim ama Gebze tek başına 400 bin nüfus. Gebze neden il olsun. Sadece bu bölgede 10 OSB, 111 Arge merkezi var.  Yerli otomobilimizin Arge Merkezi Gebze'de. Gebze'de 16 Tasarım merkezimiz var. Bilişim vadimiz var. Türkiye'de1195 antre depo var 96'si Gebze'de. 163 binden daha fazla öğrencimiz var. 3 tane vergi dairesi var. Onun için il olmak istiyoruz. Lütfen sesimizi duyun.
Ben her zaman şunu söylüyorum, Politika Ankara'da yönetiliyor ama Sanayi Gebze'de yönetiliyor. Eğer biz 65 ilin toplamından fazla ihracat yapıyorsak il olmak istiyoruz ne olur bizim sesimizi duyun. Kocaeli büyük bir il evet. Ama biz de Kocaelinin büyük ilçesiyiz. Ama biz büyük bir aileyiz büyüyüoruz. Artı ailede bireyler büyüdüğü zaman yeni bir ev kuruyor. Çalışacağımız kapıların sayısı çoğalıyor. Kocaeli bunun farkında değil. En kısa zamanda da bir çalıştay yapacağız. İnşallah Cumhuriyetin 100 yılında100 il arasında Gebze Büyükşehirli iller arasındaki yerini alır.. ' dedi 

Başkan Çiler ayrıca Gebze'nin potansiyel olarak 50 ilden daha büyük olduğunu o illeri de açıklayarak örneklendirdi. Toplantıya Ukrayna Bakan Yardımcısı ve Dış İşleri Bakanı Ticaret Danışmanı Dmytro Los'da katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: GTO, Başkanı, Çiler, Gebze'nin, il, olması, için, düğmeye, bastı,
Yorumlar
Haber Yazılımı