Haber Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 10:11
 
GEBZE'NİN KÖYLERİ İMARA AÇILIYOR: BELEDİYEYE PARA YAĞACAK
GÜNCEL Haberi
GEBZE'NİN KÖYLERİ İMARA AÇILIYOR: BELEDİYEYE PARA YAĞACAK


HP/CENGİZYÜCAK Türkiye’deki yerel yönetim reformunun, büyükşehir düzeyindeki ilk adımı, İstanbul’la birlikte Kocaeli’de atıldı. 2004 yılında yapılan düzenlemeyle Büyükşehir Belediyesi hizmet sınırlarımız, köyler dahil mücavir alanların tamamına genişletildi. 2004’ten önce Kocaeli’de; sınırları 32 km2 olan İzmit Büyükşehir Belediyesi; 37 belde ve 6 ilçe belediyesi şehre hizmet vermeye çalışıyordu..

Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığındaki 58. Hükümet; Türkiye’deki yerel yönetim reformunu İstanbul ve Kocaeli’den başlatma kararı aldıktan sonra yapılan reform ile İzmit Büyükşehir Belediyesini Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak düzenledikten sonra sınırlarını genişletildi.
2004’te çıkarılan 5216 sayılı yasa ile sınırları genişletilen Kocaeli büyükşehir belediyesinin görev alanı 110 kat büyütüldü ve sınırları da 32 km2’den; 3505 km2’ye çıkarıldı..

KÖY ARAZİLERİNE İMAR PLANLAMALARI

1994 yılından itibaren ilçelerin mahalle sınırları içinde ilçe belediyeleri tarafından gerçekleştirilen imar planlaması ve ruhsatlandırma işlemleri bu karar sonrasında köyleri de kapsadı..

Köyler köy vasfından mahalle vasfına dönüştürüldü. Köy arazilerinin tamamı üzerinde 1/1000'lik imar planları hazırlandı. Bu planlama sonrasında köylülerin tarlaları ve evlerinin bulunduğu alanlar dahil tüm arazileri üzerinde 18 uygulaması gerçekleştirilerek düzenleme ortaklı payı (DOP) kesintilerine gidilerek takribi yüzde otuzlar civarında şuyulandırma kesintileri yapılarak o alanlar belediyelere kaydırıldı.. 

GEBZE'NİN KÖYLERİ İMARA AÇILIYOR: BELEDİYEYE PARA YAĞACAK

Gebze'nin geçmiş dönem belediye başkanı Adnan Köşker tarafından Gebze'nin mahalleye dönüştürülen tüm köy arazileri üzerinde 1/1000'lik imar planlaması yapıldı ve Gebze Belediye Meclisinin onayından geçirildi..
Hazırlanan imar planları şu an Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis gündeminde ve akşamdan sabaha onaylanması an meselesi..
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclisi onayından sonra Gebze'nin eski köylerinin tamamını arazileri imara açılıyor..

Bu aşamadan sonra bakın neler olacak;
-Yeni hazırlanan 1/1000'lik planları içinde köy arazilerinin hangilerinin sanayiye ve konuta açıldığı ve hangilerinin de tarım alanı olarak bırakıldığı meclis kararı ile resmileşmiş olacak. Tabi ki itirazlar, görüşmeler veya istişareler sonrasında değişiklikler de mümkün olabilecek..

-Arsası üzerinde kurulu evi bulunan vatandaş, arsasının 3/1'nin Gebze Belediyesine DOP payı adı altında verildiğini görecek. Ya bu payı para ödeyerek Gebze Belediyesinden satın alacak ya da arsasının belediye veya belediyenin yer değiştirme veya satış yaptığı üçüncü bir kişi ile ortaklığını kabul etmiş olacak..
-Köydeki tarlası üzerinde bina inşa etmek isteyen bir vatandaş, Gebze Belediyesine hem arazinin 3/1'ni vermek zorunda kalacak hem de imar harcı ve inşaat ruhsatı bedeli ödeyecek..

Tüm bunlardan yola çıktığımızda ise hem araziler üzerindeki şuyulandırma kesintilerinin satışından dolayı gelecek para hem de imar harcı ve inşaat ruhsatı bedeli olarak alınacak paralardan dolayı Gebze belediyesinin kasasına çok yüklü miktarda paralara girecek diyebiliyoruz..
Ve Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz dün başkan yardımcıları, teknik ekibi ve Gebze'nin tüm köy arazilerini avucunun içi gibi bilen Gebze Belediye Meclis üyesi Sadık Güvenç ile birlikte Gebze'nin köylerine kapsamlı bir ziyaret gerçekleştirdi.. 
KBB Gebze Bölgesi Koordinatörü İbrahim Pehlivan'ın da önümüzdeki günlerde köylere gitmesi ve bu yeni imar planlaması uygulamalarını bizzat yerinde izlemlemesi bekleniyor..

Kaynak: Editör: CENGİZ YÜCAK
Etiketler: GEBZE'NİN, KÖYLERİ, İMARA, AÇILIYOR:, BELEDİYEYE, PARA, YAĞACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı