Gebze, Kadına yönelik şiddetle Mücadele için toplandı
Haber
06 Nisan 2021 - Salı 17:12
 
Gebze, Kadına yönelik şiddetle Mücadele için toplandı
- Haberi
Gebze, Kadına yönelik şiddetle Mücadele için toplandı

HABERPİ-İçişleri Bakanlığı tarafından kadına yönelik şiddetle mücadele için yayımlanan "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Genelgesi" kapsamında yapılan “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Toplantısı” yapıldı.
Toplantıya; Kaymakam Mustafa Güler ve Cumhuriyet Savcısı Burhan Saç, İlçe Emniyet Müdürü Adil Uğur Bilgili, İlçe Jan. Komutanı Binbaşı Barış Eke, İlçe Denetimli Serbestlik Müdürü Fatih Sancak, İlçe Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürü Vedat Turhal, İlçe Müftüsü Selçuk Kılıçbay, İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu, Sosyal Hizmetler Müdürü Kadriye Aydemir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, İlçe Emniyet Müdürlüğü Aile İçi Şiddet Büro Amiri Ergün Tınastepe, İlçe Emniyet Müdürlüğü Aile İçi Şiddet Büro Polis Memuru Şefik Ketenci, İlçe Jandarma Kadın Kısım Amirliği Jand Ast Kd Üstçavuş Nesrin Atalay Özdemir, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdür Vekili Abdurrahman Tokmak, İlçe İŞKUR Şube Müdürü Şener Palavar, Sosyal Hizmetler Müdürlüğünden Dilara Uykun ve Nergis Kasa, Gebze Teknik Üniversitesi Psikolog Lütfi Yapıcı katıldı.
Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele alanında çalışan tüm kurumların, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planındaki görev ve sorumlulukları, kanun kapsamındaki alınan tedbirlerin niteliği, ilçe bazlı istatistik verileri, uygulamanın daha iyiye götürülmesi için ilçe bazında yapılması gerekenler ve Bakanlıklar tarafından planlanan tedbirlerin uygulanması gibi konular değerlendirildi. Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele konusunda çalışmaların daha düzenli takip edilebilmesi ve gerekli işbirliğin sağlanabilmesi amacıyla ilgili kurumların 2021 yılına ilişkin çalışma planlamalarının yapılması kararlaştırıldı.
Toplantıda yaptığı değerlendirme konuşmasında Kaymakam Güler; “Şiddete maruz kalan kadınlarımızı korumak, onlara sahip çıkmak ve devletimizin sağladığı imkânları onlar için seferber etmek bizlerin en önemli görevidir. Topyekûn Devletimiz kadına karşı şiddeti önlemeye yönelik mücadele etmektedir. Kadına şiddet konusu insanlık adına, dini ve ahlaki değerlerimiz adına, toplumsal kabullerimiz ve ortak paylaşımlarımız adına kabul edilebilir bir şey değildir. Toplumsal şuur toplumsal gayret olursa kadına şiddetle ilgili sorunlarımızı kısa sürede en aza indiririz. Kadına şiddete yönelik cezaların mutlaka caydırıcı olması lazım. Kadın ve çocukların maruz kaldığı şiddet vb. kötü eylemleri engellemek amacıyla İçişleri Bakanlığımızca kullanıcılara sunulmuş olan Kadın Destek Uygulaması (KADES)’nın tanıtımına ilişkin çalışmaların daha etkin yapılması ve yaygınlaştırılması gerekmektedir. Kadın Destek Uygulaması (KADES)’na ilişkin vatandaşlarımızın yaygın olduğu yerlerde tanıtım faaliyetini gerçekleştirebiliriz” dedi.
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze,, Kadına, yönelik, şiddetle, Mücadele, için, toplandı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı