Haber Detayı
02 Haziran 2020 - Salı 12:01
 
Gebze Eski Çarşıdaki bina yıkıldı
İLÇELER Haberi
Gebze Eski Çarşıdaki bina yıkıldı

ADALET BORA/ Özel Haber- Gebze Eski Çarşıdaki  tarihi kervansaray'ın  hemen yanında yer alan ve aylardır metruk bir halde duran ve can güvenliğini tehdit eden bina Gebze Belediyesi tarafından yıkıldı..
Gebzelilerin yakından bildiği Altın Kasap'ın uzun yıllardır hizmet verdiği binanın tehlike arzetmeye başlaması üzerine, dükkan boşaltılmış ve belediye önlem olarak o alanı birkaç aydır güvenlik amaçlı etrafını suntalarla çevirmişti..
Eski Çarşının en işlek yerinde olması nedeniyle büyük tehlike oluşturması gözönüne alınarak Gebze Belediyesi imar Müdürlüğünce yıkım kararı alınması ile birlikte bugün sabah saatlerinde yıkım işlemi başlatıldı.  Zabıta ve Polislerin güvenlik tedbirleri aldığı bölgede yer alan ve tarihi Kervansaray'a bitişik metruk hale gelen iki katlı binanın yıkımı  büyük bir titizlikle gerçekleştiridi..
Resim
ResimResimResimBAŞKAN BÜYÜKGÖZ KERVANSARAY PROJESİNİ HAYATA GEÇİRECEK Mİ?
Geçmiş dönemde Gebze Eski çarşı içinde beton binaların arasında kalan yaklaşık 500 yıllık tarihi kervansaray Kocaeli  Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından  planlanan bir proje ile restore edilmesi ve yapının gün yüzüne çıkarılması hedeflenmişti.
Ancak bu süreçte  tarihi binanın etrafından yer alan  binaların sahipleriyle kamulaştırma ve fiyat konusunda anlaşma sağlanamaması nedeniyle proje hayata geçirilmedi. 

Şimdi bu yıkımla birlikte gözler Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz'e çevrildi. Başkan Büyükgöz'ün tarihi Kervansarayı Gebzeye yeniden kazandırarak  bilim ve kültür merkezi haline getirip  getirilmeyeceği merak ediliyor..

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze, Eski, Çarşıdaki, bina, yıkıldı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı