GEBZE BELEDİYESİNDE ZAM KAVGASI
Haber
03 Ağustos 2022 - Çarşamba 01:39
 
GEBZE BELEDİYESİNDE ZAM KAVGASI
EĞİTİM-KÜLTÜR Haberi
GEBZE BELEDİYESİNDE ZAM KAVGASI

ADALET BORA/ haberpi-  Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz'ün yüzde otuzluk zam konusundaki idari karar tasarrufunu Temizlik işleri personelinden yana kullanması'nın yankıları sürüyor.. Belediyenin diğer çalışanları şimdiden altan alta kaynamaya başlarken, konunun aynı zamanda meclise taşınması da bu tarışmayı iyice alevlendirdi..
BAŞKAN BÜYÜKGÖZ'DEN SLOGANİK GÖNDERME
Yüzde otuzluk idari zamı ilk yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Ve bunu haber olarak geçmeden sosyal medya hesabından paylaşmıştı. Başkan Büyükgöz ise tam da bu noktada yine tartışma yaratacak açıklamayı dünkü basın toplantısında yaptı..  Diğer çalışanlar için ise net bir karar vermediklerini açıkladı..
Başkan Büyükgöz  bu konuyla ilgili açık ve net konuşarak: “Bizim emeğe, alın terine karşı duruşumuz belli. Sonuç olarak ürettiğimiz hizmetleri onlarla yapıyoruz. Onların da hak ettiklerini almaları konusunda ikinci bir soru sordurmam ,bu sabah 6.30’da temizlik işleri personeliyle bir araya geldim. Sahada en çok mücadele eden bütün temizlik personeli sahaya dağılmadan önce onlara müjdeyi verdim. Ben kamunun gelirini, giderini, dengesini hakkını korumak zorundayım, hem de çalışanın hakkını korumak zorundayım. Dolayısıyla profesyonel yaklaşımdan asla uzaklaşmam. Verdim gitti kardeşim tarzında sloganik bir yaklaşım anında hemen çıkış yapıp  ya da sosyal medya üzerinden paylaşımlarla ben açıklama yapmam.
Diyorum ki ne olursa olsun ben ne vereceğim beni nasıl etkileyecek eğer ben maaşa zam işe son diyeceksen bu bir modeldir.. Veriyorum dediği zaman istikrarlı bir şekilde verip veremeyeceği tartışılır. Şu anda hukuken verme zorunluluğunun olduğu bir dönemde değiliz. Bu bir idari karar. Kanunen vermek zorunluluğumuz yok. Kanunen olmak zorunda olan asgari ücretin altındakilerin, asgari ücrete tamamlanması bu da zaten otomatik olarak oluyor. Ancak onun üzerindekilere verme zorunluluğumuz yok. Biz sabah çalışan arkadaşlarla da paylaştım. Yüzde 30 zammı biz arkadaşlara vereceğiz. Onlara da açıkladım. Farklı kategoriler bunun içerisinde olacak mı olmayacak mı onun da hesabını kitabını yapacağız..Vermiyoruz da demiyorum hesap kitap meselesi bu. Eğer veremeyeceğim bir durum olursa da çıkıp bunu açık açık söylerim. ' dedi
PEKİ DİĞERLERİ HAKETMİYOR MU?
Bir yandan temizlik işçilerinin çalışmalarını överek bu zammı hakkettiklerini belirten Başkan Büyükgöz açık açık söylemese de yaptığı çıkışla diğer personelin  aslında bunu hakketmediğinin de altını çizmiş oluyor ki bu durum ise ileride belediye personelinin nasıl bir tavır alacağını da düşünüdürüyor.. Hesapta olmayan ama beklenti oluşturan yüzde otuzluk zam kavgasının daha uzun süre Gebze belediye personeli ve muhalefete malzeme olacağı da su götürmez bir gerçek.. Ama yine de herşey başkan Büyükgöz'ün yeni hesap kitabını tamamlamasının ardından belli olacak.. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: GEBZE, BELEDİYESİNDE, ZAM, KAVGASI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı