Haber Detayı
09 Ekim 2019 - Çarşamba 13:21
 
Eylül Ayı Ekonomi Karnesi Açıklandı!
EKONOMİ Haberi
Eylül Ayı Ekonomi Karnesi Açıklandı!

HABERPİ.COM- Eylül Ayı Ekonomi Karnesi Açıklandı!..Medya Takip Merkezi (MTM), Ekonomi Gazetecileri Derneği için yaptığı araştırmada, Eylül ayında  Dolar, ekonomi dünyasının en çok konuşulan haber konusu olmaya devam ederken, ihracat ve vergi gündemin diğer önemli başlıklarını oluşturdu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Yeni Ekonomi Programı açıklaması ise Eylül ayı Ekonomi gündeminde üst sıralarda yer aldı.

Rapora göre, dolar kuru 194 bin 161 haberle ay boyunca medyada en çok konuşulan başlık oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, Eylül ayının son gününde yaptığı Yeni Ekonomi Programını açıklaması ve yine aynı gün yapılan Elektrik zammı medyada büyük yankı uyandırdı uyandırdı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı rakamlarına göre; Eylülde enflasyon tek haneye düştü. Enflasyon son 1 yılda yüzde 9.26'ya inmiş oldu. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ise, aylık yüzde 0.99 oranında arttı. Temmuz 2017’den sonra ilk defa tek haneye düşen enflasyon, 51 bin 721 habere yansıdı.
3 Yıllık Ekonomi Programı Açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Değişim Başlıyor" ana temasıyla hazırlanan Yeni Ekonomi Programı'nı (YEP 2020-2022) bakanlıkta düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. 2019 – 2020 yıllarını “dengeleme dönemi” olarak adlandıran Albayrak, Enflasyonda hem TÜFE hem de ÜFE'de beklentilerin çok ötesinde performans ortaya koyduklarını ayrıca tüketimde dipten dönüşü oldukça kısa sürede gerçekleştirdiklerini de vurguladı.
Elektrikten korkutan haber geldi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) Eylül ayının son gününde yaptığı toplantının ardından elektriğe de zam geldi. Maliyet artışlarının değerlendirildiği toplantıda 1 Ekim itibarıyla elektrik fiyatının konut, sanayi ve ticarethanelerde yüzde 14.90 oranında artmasına karar verildi. En son 1 Temmuz 2019’da yüzde 15 zam yapılan elektriğe, son iki yılda yüzde 60.9 zam gelmiş oldu. 1 Ekim’de yapılan son zamla birlikte ise 4 kişilik bir ailenin aylık asgari elektrik faturası ortalama 163 TL’ye yükseldi. Ayın son günü olmasına rağmen, medya gündeminde büyük yankı uyandıran elektrik zammı 3 bin 312 haber ile Eylül ayında ekonomide göze çarpan konu başlıklarından oldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eylül, Ayı, Ekonomi, Karnesi, Açıklandı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı