Ey sevgili Beyrut! Kim kesti altın beliklerini.??
Haber
05 Ağustos 2020 - Çarşamba 19:31
 
Ey sevgili Beyrut! Kim kesti altın beliklerini.??
GÜNCEL Haberi
Ey sevgili Beyrut! Kim kesti altın beliklerini.??

Hepimiz Beyrut'a ağlıyoruz. Ama ben daha çok ağlıyorum.. Yüreğimin orta yerine düşmüş şarapnel parçaları sanki. En sevdiğini kaybetmişçesine bir acı bu.. Gecenin karanlığı çökmüş kalbimin orta yerine.. Elim varmadı dünden beri bir Beyrut yazısı yazmaya. Ama yazmasam, paylaşmazsam bu ağrı ve sızı geçmeyecek sanki..Lübnan nasılda bizden bir yer değil mi?  Kendimizden bir ülke biliriz ama Beyrut bir başkadır değil mi hepimiz için.. İstanbul kadar güzel İzmir kadar tanıdıktır.. İşte bu yüzdendir ki dün meydana gelen korkunç patlama ile Beyrut'u öldürenler, aslında hepimizin hayallerini, hepimizin yüreğindeki Beyrut ışığını da karanlığa gömdüler
Beyrut dün korkunç bir planla havaya uçuruldu.. Cehenneme dönüştürdüler yeryüzünün en güzel cennet başkentlerinden birini. Hepimiz Beyrut'a ağlıyoruz..Taa oradan buraya hissettik o korkunç patlamayı yüreğimizde.. Ne kadar üzgün ve ne kadar öfkeli olduğumu anlatamam.. Daha bir hafta önce Beyrut'a gitme planı yaparken ben, şimdi yüreğimde şiirler ağıt yakıyor Beyrut'a.. Onun güzel gözlü çocuklarının ölümüne kahrediyorum.. Keşke imkan olsada tüm lanetleri toplayıp bu kahpe patlamayı planlayanları bulup onların üstüne yağdırabilseydim..
Tonlarca patlayıcı ile Beyrut'u ve onun güzel gözlü çocuklarını öldüren, cennet başkenti şeytani bir planla yerle bir edenler kim ve kimler? Allahım onları kahret.. Allahım tüm lanetleri onların üstüne yağdır.. Beyrut.. Çok üzgünüz, çok çaresiz ve senin yaralarına merhem olacak tek sözümüz ne yazık ki yok..
NİZAR'LA FEYRUZ'LA SESLENİYORUZ
' Halkımın kanayan yarası, analarımın akan gözyaşısın. Benimsin sen ey Beyrut! benimsin 'diyen Turkuaz sesli Feyruz’un,  Nizār Tawfīq Qabbānī',  Halil Cibran, Amin Maʿluf''un hüzünlü memkeleti  ve elbette ki benim için ve tüm dünyanın güzel yürekli insanları için sevgili olan dünyanın incisi Beyrut! 
Ve biz de şimdi senin için dua ediyoruz ey yüreği yaralı, hüzünler ve dertler başkenti Beyrut! Ve sana  ' Beyrut Sevgilim' diye seslenen ve şiirler yazan Nizār Tawfīq Qabbānī'nin  dizeleriyle sana ağıtlar yakarak sesleniyoruz;
Beyrut, dünyanın sevgilisi

Kim aldı yakut taşlı bileziklerini

Efsunlu mührünü kim haczetti

Kim kesti altın beliklerini.??
Lübnan'ın incisini Hiroşima'ya çevirenler kimler? Beyrut'u 2014 yılından bu yana beklettikleri tonlarca patlayıcı ile yerle bir eden ve Beyrut'un ışıltısını, hayat sevincini, tarihi ve turistik tüm güzelliklerini havaya uçaranlar kimler? O katilleri tüm dünya gibi biz de merak ediyoruz ve ey sevgili Beyrut senin için ağıtlar yakıyoruz bilesin.. Kalbimiz ve yüreğimiz senin acınla yanıyor.. Geçmiş olsun demekle geçer mi bilmem ama Allah bir daha böylesine bir felaketle seni imtihan etmesin yüreğmizin yarısı Beyrut!

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ey, sevgili, Beyrut!, Kim, kesti, altın, beliklerini.??,
Yorumlar
Haber Yazılımı