Haber Detayı
22 Mayıs 2020 - Cuma 14:58
 
Eskihisar mücadelede en iyi ve en başarılı örnek
İLÇELER Haberi
Eskihisar mücadelede  en iyi ve en başarılı örnek

ADALET BORA/ÖZEL HABER- Coronavirüs salgını nedeniyle evdekal çağrılarının ve sosyal mesafenin önemi hem  Sağlık Bakanlığı hem de tüm yetkililer tarafından yapılıyor ancak sokağa çıkma yasağının olmadığı haftaiçinde bu çağrılara uyanların sayısı ne yazık ki giderek azalıyor.
EN İYİ ÖRNEK ESKİHİSAR
Özellikle Büyükkentlerde ve Gebze gibi birçok ilden daha büyük ilçelerde bu sorun giderek korkutucu boyutlara ulaşıyor. Bir gazeteci olarak bu sürecin her aşamasını sizlerle paylaşırken hiç mi iyi örnek yok dostlar için güzel haberim var. Elbette ki iyi örneklerde var. Bunlardan biri de Gebze’nin soluklanabildiği yer olarak adlandırdığımız eski statüsüyle köy yeni haliyle Eskihisar mahallesi..
Sahillerin de bu süreçte gezmeye kapatılması nedeniyle Eskihisar kendi içinde güzel bir örnek teşkil ediyor. Dışarıdan gidenlerin kalabalığı böylece önlenmişken, Eskihisar’da yaşanlar ise bunu fırsata çevirmek yerine kurallara uyarak tek kelimeyle mükemmel bir örnek oluşturmuşlar..
Haftaiçi kendi bölgelerinde gezmeleri serbest olmasına rağmen birkaç kişi dışında Eskihisarlılar evlerindeydi.. Mevcut bakallardan alışverişini yapanlar hemen evlerine dönerek virüs salgınına karşı en iyi korunma kalkanı olarak adlandırılan evlerine dönüyorlardı..
Eskihisar mahallesi muhtarı Tayfun Özcan ile mahallenin genel tavrı ve durumu ile ilgili bir süre sohbet ettik.
Muhtar Özcan Eskihisar’daki tüm vatandaşların coronavirüs salgını başladığından bu yana kurallara büyük özen gösterdiğini belirterek; Bütün mahalle sakinlerimiz durumun ciddiyetini biliyor ve virüse karşı korunmak için mümkün olduğunca evlerinden çıkmıyorlar. Alışveriş ihtiyacı olan vatandaşlarımız alışverişlerini yaparak evlerine dönüyorlar. 65 yaş üstü vatandaşlarımız için ise ne gerekiyorsa yapıyoruz. İhtiyaçlarını anında yetkililere bildiriyoruz ve yerine getiriliyor. Muhtar olarak günün her saati mahalleyi dolaşarak durumu kontrol altında tutuyoruz. Ama en büyük teşekkürü tabiî ki tüm kurallara uyan, dışarı çıkarken maskesini takan, sosyal mesafe kuralını ihlal etmeyen ve işi bittiğinde evine dönen mahalle sakinlerimize çok teşekkür ediyorum. Onlara da her zaman söylüyorum ; bu sıkıntılı ve zorlu süreci kurallara uyarak ve daha az dışarı çıkarak aşacağız ve güzel günlerde buluşmak için biraz daha dişimizi sıkacağız. Şimdiye kadar herhangi bir vaka ve sorun yaşamadık. İnşallah Sayın Bakanımızın da belirttiği gibi Haziran’dan itibaren durum daha da iyi olacak ve ondan sonra yinen devletimizin belirlediği ve açıkladığı kurallar dahilinde yeni dönem normalleşmeye hep birlikte geçeceğiz’ dedi
ALKIŞLAR ESKİHİSAR'A VE MUHTAR ÖZCAN'A
Muhtar Özcan’ın söylediklerine ek olarak şunu da belirmeliyim ki; Eskihisarda gördüğüm manzara yeni normalleşme dönemine dair umutlandırırken Gebze merkez ve diğer mahalleler için aynı şeyleri söylemek çok da mümkün değil.
O nedenle Eskihisarlılar bu süreçte kuralları en iyi uygulayan ve evde kalarak sürece en iyi katkıyı sunan mahalle olurken, mahallesinde muhtarlık binasını sürekli açık tutarak hem sorunlarla bizzat kendisi ilginen  ve kontrol ederek bu başarının en önemli mimarlarından biri haline gelen  Muhtar Tayfun Özcan'ı ve Eskihisarlıları bu duyarlılıklarından dolayı alkışlıyoruz..

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eskihisar, mücadelede, , en, iyi, ve, en, başarılı, örnek, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı